Місія України при НАТО

6, Київ 20:09

Близький Схід та Африка

Важливість розвитку відносин України з країнами Близького Сходу визначається роллю і місцем цього регіону у системі сучасних міжнародних політичних, економічних і безпекових координат.

Про взаємне прагнення України та близькосхідних держав до розвитку відносин свідчить широка дипломатична присутність: Україна має Посольства в Ізраїлі, Іраку, Йорданії, Катарі, Кувейті, Лівані, Об’єднаних Арабських Еміратах, Саудівській Аравії, Сирії, діє також Представництво України при Палестинській Національній Адміністрації. У Києві функціонують Посольства Ізраїлю, Іраку, Катару, Кувейту, Лівану, Об’єднаних Арабських Еміратів, Палестини, Саудівської Аравії та Сирії.

Зацікавленість України у розвитку торговельно-економічного співробітництва з країнами регіону обумовлюється їхньою відносною географічною близькістю, значним попитом на українську продукцію (насамперед металургії та сільського господарства, а також хімічної промисловості і машинобудування), можливістю диверсифікації джерел постачання енергоресурсів, значним інвестиційним потенціалом.

Україну і держави регіону пов’язує також людський фактор: на Близькому Сході проживають тисячі українських громадян, а в Україні у вищих навчальних закладах навчаються тисячі студентів з близькосхідних країн. Налагодженню міжлюдських контактів сприяють зроблені останнім часом Україною кроки з лібералізації візового режиму для громадян деяких країн регіону, до того ж у 2011 році було скасовано візовий режим з Ізраїлем. Між Україною та Ізраїлем, Йорданією, Ліваном та ОАЕ існує пряме авіасполучення.

Останні події на Близькому Сході призвели до певного зниження активності політичних контактів і падіння обсягів товарообігу України з країнами цього регіону (2012 р. – 5,6 млрд. дол. США, 2013 р. – 4,1 млрд. дол. США) За результатами 2014 року відповідний товарообіг становив 5,5 млрд. дол. США, близько 90% якого припадає на український експорт.

Разом з тим можна сподіватися, що ці негативні явища носять тимчасовий характер, а країни Близького Сходу і надалі залишатимуться для України одним з пріоритетних напрямів взаємовигідного співробітництва. Цьому покликана сприяти робота з усунення торговельних бар’єрів з країнами регіону. Зокрема, тривають переговори щодо укладення угоди про вільну торгівлю з Ізраїлем, започатковано контакти України з Генеральним секретаріатом Ради співробітництва арабських держав Перської затоки тощо.

 

Розбудова широкомасштабного співробітництва з країнами Африки є важливим напрямком зовнішньої політики України. Важливість Африканського континенту для України обумовлюється як політичними, так і економічними інтересами.

Протягом останніх років країни континенту значно посилили свою політичну вагу у міжнародних відносинах. На сьогоднішній день африканські країни демонструють готовність до подальшої політичної та економічної інтеграції у рамках континенту, створення спільних наддержавних органів у рамках Африканського Союзу.

Відбувається активний розвиток інтеграційних регіональних тенденцій на Африканському континенті, зокрема створення зони вільної торгівлі між цілими блоками держав, зокрема Східноафриканського співтовариства (ЕАС), Співтовариства розвитку Півдня Африки (SADC) та Спільного ринку для Східної і Південної Африки (COMESA). Активно розвиваються країни Економічної Співдружності Західноафриканських держав (ECOWAS).

З економічної точки зору країни цієї частини світу є значним ринком збуту промислових, сільськогосподарських, військово-технічних товарів та послуг, важливим джерелом промислової та аграрної сировини, а також стратегічним міжнародним комунікаційним вузлом.

В останні роки Африканський континент, населення якого вже перевищило 1 млрд. осіб, демонструє стійку динаміку економічного зростання, що має позитивний вплив на розвиток двосторонніх відносин країн Африки з Україною.

Розвиток співробітництва між Україною та країнами Африки на нинішньому етапі спрямований на активізацію політичного діалогу, співробітництва в міжнародних організаціях, а також пошук нових економічних партнерів і ринків збуту для товарів українського виробництва. Країни Африканського континенту є традиційними партнерами України у сфері військово-технічного співробітництва.

Важливою подією у відносинах України з Африканським континентом у 2014 р. стала участь Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна у 15-у Саміті Міжнародної організації франкофонії (м.Дакар, Сенегал), що стало першою за багато років офіційною поїздкою керівника зовнішньополітичного відомства України до країн Підсахарської Африки.

22 червня 2016 року Україна офіційно набула статусу держави-спостерігача в Африканському Союзі, який об’єднує усі держави африканського континенту, крім Марокко.

Важливим чинником співпраці України з Африкою є зовнішня торгівля. Зокрема, у 2015 р. загальний обсяг торгівлі України з країнами Африки становив 4,4 млрд. дол. США, з яких експорт українських товарів склав 3,8 млрд. дол. США. Україна продовжує зберігати значне позитивне сальдо у торгівлі з Африканським континентом – 3,2 млрд. дол. США.

В Африці започатковано діяльність одинадцяти Посольств України: в Алжирі, Анголі, Ефіопії, Єгипті, Кенії, Лівії, Марокко, Нігерії, Південно-Африканській Республіці, Сенегалі, Тунісі. Триває розширення мережі Почесних консульств України.

Україна бере активну участь в операціях ООН з підтримання миру у п’яти країнах Африки у Ліберії, Кот-д’Івуарі, ДРК, Судані та Південному Судані. Професіоналізм українських військових льотчиків з врегулювання постелекторальної кризи у Республіці Кот-д’Івуар наприкінці 2010 року отримав високу оцінку світової громадськості.

У вищих навчальних закладах України навчаються тисячі студентів з Африканського континенту.

Алжирська Народна Демократична Республіка

Визнання України: 27 грудня 1991 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 20 серпня 1992 року. 

Політичний діалог

Основні контакти високого рівня:

Липень 1993 р. - візит в Україну делегації Алжиру на чолі з Міністром-делегатом з питань торгівлі при Міністерстві економіки АНДР М.Мокрауї.

Квітень 2008 р. - офіційний візит до Алжиру Міністра оборони України Ю.І.Єханурова.

Березень 2012 р. - візит Першого заступника Міністра оборони України О.М.Олійника до Алжиру.

Останні контакти на рівні зовнішньополітичних відомств:

Липень 1999 р. - візит Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка до Алжиру у рамках участі у роботі 35-го саміту Організації африканської єдності.

Грудень 2002 р. - офіційний візит до Алжиру Міністра закордонних справ України А.М.Зленка.

Алжир утримався під час голосування щодо резолюції ГА ООН «Територіальна цілісність України» 27 березня 2014 р.

Міжпарламентське співробітництво:

Травень 2010 р. - візит до Алжиру парламентської делегації на чолі з Першим заступником Глави комітету Верховної Ради України з міжнародних зв’язків Т.Чорноволом.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова змішана українсько-алжирська комісія з питань ВТС. Відбулися засідання у 2012 р., 2013 р. та у лютому 2015 р.

Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Держкомстату України, у 2014 р. обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та Алжиром склав 229,5 млн. дол. США і збільшився на 89% у порівнянні з 2013 р., який дорівнював 121,4 млн. дол. США.

Експорт у 2014 р. у порівнянні з аналогічним періодом 2013 р. збільшився вдвічі і склав 210,2 млн. дол. США.

Імпорт становив 19,3 млн. дол. США (збільшився на 68%). Позитивне сальдо на користь України становило 190,8 млн. дол. США.

У структурі експорту товарів України до Алжиру домінують такі товарні групи, як жири та олії тваринного або рослинного походження (60% від загального обсягу українського експорту до Алжиру), а також зернові культури, зокрема кукурудза та ячмінь.

Основу українського імпорту з Алжиру традиційно складають фосфати. Однак, структура імпорту розширилася на такі товарні групи, як какао та продукти з нього, одяг, трикотажні вироби, текстильні вироби, взуття.

Експорт послуг за 2014 р. – 9,8 млн. дол. США (зменшення на 22%). Імпорт послуг – 2,5 млн. дол. США (зменшення на 10%). Позитивне сальдо торгівлі послугами становить 7,3 млн. дол. США.

Основні статті експорту послуг: послуги з ремонту та техобслуговування - 91%, транспортні послуги - 5,8%.

Основні статті імпорту послуг: ділові послуги - 48%, послуги, пов’язані з подорожами – 28%, державні та урядові послуги – 22%.

У першому півріччі 2015 року експорт товарів склав понад 101 млн. дол. США, що становить 87,3% у порівнянні з аналогічним періодом 2014 р.

Імпорт за перше півріччя 2015 р. склав 4,8 млн. дол. США (становить 70,5% у порівнянні з аналогічним періодом 2014 р.). Позитивне сальдо на користь України дорівнює 96,2 млн. дол. США.

Договірно-правова база

Кількість чинних документів: 12.

Ключові документи: Угода про торговельне співробітництво, Угода про військово-технічне співробітництво.

Українська громада

Кількість українських громадян, які проживають на території АНДР, становить близько 300 осіб.

Дипломатичні установи: Посольство України в Алжирі (з 1999 р.) http://algeria.mfa.gov.ua

Посольство Алжиру в Україні (з 1992 р.).

Тимчасовий повірений у справах України в Алжирі – В.М.Блажей (з 2014 р.), Посол Алжиру в Україні - Хосíн Буссуарá (з 26 травня 2015 р.).

Республіка Ангола

Дата визнання України: 30 вересня 1993 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 30 вересня 1994 р.

Політичні відносини:

Україна розглядає Республіку Ангола як важливого та перспективного партнера на Африканському континенті.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

24–25 червня 1999 р. – візит до Анголи офіційної делегації України на чолі з Заступником Міністра закордонних справ України, який мав статус Спеціального посланника Президента України.

4–5 квітня 2001 р. - робочий візит в Україну заступника Міністра закордонних справ Анголи.

Торговельно-економічні відносини:

За даними Державної служби статистики України, у січні-вересні 2016 року обсяг торгівлі товарами між двома країнами становить 7,9 млн. дол. США і складається в основному з експорту українських товарів.

У 2015 р. обсяг торгівлі товарами між двома країнами становив 5,9 млн. дол. США. Експорт склав 5,8 млн. дол. США.

Структура двосторонньої торгівлі: експорт – продукція борошномельно-круп'яної промисловості (43,3%), м’ясопродукти (16,3%); імпорт – устаткування (79,5%).

Обсяг двостороннього товарообігу у 2014 році склав 5 млн. дол. США, і складався з українського експорту до Анголи (імпорт ангольських товарів склав лише 11 тис. дол. США).

Наукове та освітнє співробітництво:

За даними Міністерства освіти і науки України, у 2016р. в Україні навчається 80 студентів з Республіки Ангола.

Договірно-правова база:

Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною і Республікою Ангола;

Меморандум про співробітництво між МЗС України та МЗС Республіки Ангола.

Дипломатичні представництва:

Посольство України в Анголі (з 2004 р.).

Королівство Бахрейн

Визнання України: 5 січня 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 20 липня 1992 р.

Політичні відносини:

Діалог високого рівня:

21 січня 2003 р. – офіційний візит Президента України Л.Д.Кучми до Бахрейну.

Міжпарламентське співробітництво:

15 квітня 2015 року створено депутатську групу ВР України з міжпарламентських зв’язків з Бахрейном. Аналогічна група дружби діє в бахрейнському парламенті з травня 2015 року.

Торговельно-економічне співробітництво:

У 2014 р., загальний обсяг торгівлі товарами між Україною та Бахрейном склав 1,47 млн дол. США. Український експорт зменшився на 81% і становив 1,44млн дол. США., імпорт бахрейнської продукції зменшився на 99% та склав 31 тис. дол. США. Позитивне сальдо для України склало 1,41 млн дол. США.

Договірно-правова база

Кількість чинних документів: 2 (Протокол про встановлення дипломатичних відносин, Меморандум про співробітництво між зовнішньополітичними відомствами України та Королівства Бахрейн).

Українська громада

На території Бахрейну проживає близько 100 українців.

Дипломатичні установи:

- Посольство України в Об’єднаних Арабських Еміратах - http://uae.mfa.gov.ua

- Посольство Бахрейну в РФ.

Республіка Бенін

Дата визнання України: 9 січня 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 10 квітня 1992 р.

Політичні відносини:

Україна розглядає Республіку Бенін як важливого та перспективного партнера на Африканському континенті.

Торговельно-економічні відносини:

За даними Державної служби статистики України, у січні-вересні 2016 року обсяг торгівлі товарами між двома країнами становить 3,6 млн. дол. США і складається в основному з експорту українських товарів.

У 2015 р. обсяг двостороннього товарообігу склав 3,4 млн. дол. США. Торгівля традиційно забезпечується за рахунок експорту українських товарів до Беніну. Обсяг імпортних поставок з Беніну склав лише 4,7 тис. дол. США. 

Товарна структура експорту – чорні метали (80,7%), м'ясо та м’ясопродукти (14,3%), а також молоко і молокопродукти, добрива та устаткування.

За 2014 рік товарообіг склав 14,3 млн. дол. США.

Співробітництво у сфері освіти.

За даними Міністерства освіти і науки України, нині в Україні навчається 1 студент з Республіки Бенін. 

Договірно-правова база:

Встановлення дипломатичних відносин (у формі обміну нотами).

Дипломатичні представництва України: Посольство України у Федеративній Республіці Нігерія.

http://nigeria.mfa.gov.ua/

Республіка Ботсвана

Визнання незалежності України: 11 лютого 1992 року.

Встановлення дипломатичних відносин: 3 березня 2004 року.

Політичний діалог

Україна розглядає Республіку Ботсвана як важливого та перспективного партнера на Африканському континенті.

Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами між Україною та Ботсваною за 9 місяців 2016 року становить 360 тис. дол. США. Експорт  з України до Ботсвани  склав 106,2 тис. дол. США, імпорт – 253,8 тис. дол. США.

Основними товарними групами експорту з України є машини та обладнання (96%).

Основною товарною групою імпорту з Ботсвани є дорогоцінне каміння (100%).

Обсяг двосторонньої торгівлі у 2015 році склав 24 тис. дол. США, переважно за рахунок імпорту товарів до України. Так, експорт склав 2 тис. дол. США, імпорт – 21,7 тис. дол. США.

У 2014 році товарообіг між країнами дорівнював 140 тис. дол. США, у тому числі експорт – 106 тис. дол. США, імпорт – 34 тис. дол. США.

Договірно-правова база

Спільна Декларація про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Ботсвана (м. Нью-Йорк, 03 березня 2004 року).

Дипломатичні представництва України: Республіка Ботсвана відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

http://rsa.mfa.gov.ua

Республіка Гана

Дата визнання України: 22 квітня 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 17 червня 1992 р.

Політичні відносини:

Україна розглядає Республіку Гана як важливого та перспективного партнера на Африканському континенті. Підтримується регулярний діалог на рівні зовнішньополітичних відомств, в рамках якого відбулися наступні заходи:

3 вересня 2002 р. відбулася зустріч Президента України та Віце-Президента Гани у рамках Світового саміту зі сталого розвитку. (м. Йоханесбург, ПАР).

13 травня 2008 р. у м. Аккра було проведено перші двосторонні політичні консультації на рівні заступників міністрів зовнішньополітичних відомств обох країн.

31 листопада 2014 р. відбулася зустріч Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна із заступником Міністра закордонних справ та регіональної інтеграції Гани К.Квартеєм у рамках 15-го Саміту Міжнародної організації франкофонії (м. Дакар, Сенегал).

17 квітня 2015 р. відбулася зустріч Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна із Міністром закордонних справ та регіональної інтеграції Гани Ханною Серваа Теттех у рамках засідання Конференції з питань кіберпростору 2015 (м. Гаага, Королівство Нідерланди).

Торговельно-економічні відносини:

За даними Державної служби статистики України, у січні-вересні 2016 року обсяг торгівлі товарами між двома країнами становить 62,8 млн. дол. США. Експорт склав 16,3 млн. дол. США, а імпорт – 46,5 млн. дол. США.

У 2015 р. Гана стала одним з провідних торговельних партнерів України в Підсахарській Африці.

У 2015 р. обсяг двостороннього товарообігу склав 141,6  млн. дол. США, у т.ч. український експорт – 37,4 млн. дол. США, імпорт - 104,2 млн. дол. США. 

Основними товарними групами експорту України є: чорні метали – 86,5%, добрива – 9,2%.

Основними товарними групами імпорту з Гани є: руди – 68,5%, какао та какао-продукти – 31,4%.

Обсяг двостороннього товарообігу у 2014 році склав 134,2 млн. дол. США.

Співробітництво у сфері освіти.

За даними Міністерства освіти і науки України, нині в Україні навчається 699 студентів з Республіки Гана. 

Договірно-правова база: 

- Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Урядом України і Урядом Республіки Гана;

- Протокол про співробітництво між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Республіки Гана.

Дипломатичні представництва України: Посольство України у Федеративній Республіці Нігерія.

http://nigeria.mfa.gov.ua

Гвінейська Республіка

Визнання України: 10 січня 1992 р.

Дипломатичні відносини встановлено: 4 квітня 1992 р.

Політичні відносини:

Червень 1998 р. – офіційний візит Президента Гвінеї Лансана Конте до України.

30.11.2014р. – Зустріч Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна з Державним міністром, Міністром закордонних справ та закордонних гвінейців Ф.Л.Фаллем в Дакарі в рамках роботи ХV-го саміту Міжнародної організації франкофонії.

Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики України у першому півріччі 2016 року обсяг торгівлі товарами між двома країнами становить 62,1 млн. дол. США. Експорт склав 2,9 млн. дол. США, а імпорт – 59,2 млн. дол. США.

У 2015 році обсяг торгівлі товарами між двома країнами становив 127,3 млн. дол. США. У порівнянні з 2014 р. обсяг українського експорту майже не змінився і склав 13,3 млн. дол. США, імпорт збільшився на 7,5% і становив 114,0 млн. дол. США.

У 2014 році обсяг торгівлі товарами між двома країнами становив 119,6 млн. дол. США., у тому числі український експорт – 13,5 млн. дол. США., імпорт – 106,1 млн. дол. США.

Основними товарними групами українського експорту є чорні метали (75,9%), залізничні локомотиви (7,9%) та тютюн і промислові замінники тютюну (5,7%) .

Імпорт: руди, шлаки і зола (99,9%).

Співробітництво у сфері освіти.

Щорічно у ВНЗ України навчається близько 90 студентів з Республіки Гвінея.

Договірно-правова база: Торговельна Угода між Урядом України та Урядом Гвінейської Республіки, Протокол про співробітництво між Міністерством закордонних справ України і Міністерством закордонних справ Гвінейської Республіки, Угода між Урядом України та Урядом Гвінейської Республіки про порядок поїздок  громадян-власників дипломатичних і службових паспортів, Протокольна Угода про співробітництво у галузі геології і гірничій справі між Україною і Гвінейською Республікою, Угода між Урядом України і Урядом Гвінейської Республіки про торговельно-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво.

Дипломатичні установи України: Гвінейська Республіка відноситься до зони відповідальності Посольства України в Сенегалі, http://senegal.mfa.gov.ua/ua.

Республіка Екваторіальна Гвінея

Визнання України: 17 січня 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 18 травня 1992 р.

Політичний діалог

1-4 вересня 2004 р. –  візит Міністра закордонних справ, міжнародного співробітництва та франкофонії Екваторіальної Гвінеї в Україну. 

16-19 вересня 2004 р. – державний візит Президента Республіки Екваторіальна Гвінея в Україну.

30 листопада 2014 р.  – зустріч Міністрів закордонних справ у рамках 15-го саміту Міжнародної організації франкофонії у м. Дакар, Республіка Сенегал.

Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики, обсяг торгівлі товарами за 9 місяців 2016 року між двома країнами становить 369,1 тис. дол. США., що майже повністю дорівнює обсягу експортних поставок з України.

Структура українського експорту в цілому виглядає наступним чином: машини та обладнання (38,4%), м'ясо (29,7%), готові продукти із зерна (13,2%).

У 2015 році обсяг двостороннього товарообігу склав 10 млн. дол. США, у 2014 році – 10,8 млн. дол. США.

Договірно-правова база

Угода між Урядом України та Урядом Екваторіальної Гвінеї про торговельно-економічне співробітництво.

Угода між Урядом України та Урядом Екваторіальної Гвінеї про заохочення та взаємний захист інвестицій.

Угода між Міністерством оборони України та Міністерством національної оборони Екваторіальної Гвінеї про військове співробітництво.

Наукове та освітнє співробітництво

У 2015/2016 навчальному році вищу освіту в Україні здобуває 30 громадян Екваторіальної Гвінеї.

Дипломатичні представництва України: Посольство України в Королівстві Іспанія. http://spain.mfa.gov.ua/ua/ukraine-EG

Федеративна Демократична Республіка Ефіопія

Визнання України: 2 січня 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 1 квітня 1993 р.

Політичний діалог

21-23 січня 2002 року відбувся візит до Ефіопії української делегації на чолі з Державним секретарем МЗС України.

Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами за 9 місяців 2016 року між двома країнами становить 81,9 млн. дол. США. Український експорт склав 79,3 млн. дол. США, імпорт – 2,6 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо – 76,7 млн. дол. США.

Основними товарними групами українського експорту є чорні метали (54,4%) та зернові культури (36%).

Основні товарні групи українського імпорту – кава, чай (84,3%) та рослини (15%).

У 2015 році товарообіг склав 139,4 млн. дол. США, у тому числі український експорт - 138 млн. дол. США, імпорт – 1,4 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо – 136,6 млн. дол. США.

У 2014 р. товарообіг між Україною та Ефіопією становив 135 млн. дол. США, у тому числі експорт – 134 млн. дол. США, імпорт – 1 млн. дол. США. 

Договірно-правова база

Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Ефіопією  (1 квітня 1993 р.).

Українська громада в Ефіопії складається з понад 50 осіб, які прибули до країни у різні роки.

Дипломатичні представництва України: Посольство України в Ефіопії.

http://ethiopia.mfa.gov.ua

Арабська Республіка Єгипет

Визнання незалежності України: 3 січня 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 25 січня 1992 р.

Політичний діалог

Основні контакти високого рівня:

У 1992 р. відбувся офіційний візит Президента України до АРЄ.

У 1997 р. Прем`єр-міністр України здійснив офіційний візит до Єгипту.

У квітні 2008 р. відбувся офіційний візит Президента України до Каїру.

24-25 листопада 2010 р. Єгипет з офіційним візитом відвідав Прем`єр-міністр України.

Останні контакти на рівні зовнішньополітичних відомств:

У грудні 2002 р. та у грудні 2005 р. Єгипет відвідав Міністр закордонних справ України.

У вересні 2010 р. у ході роботи 65-ї сесії ГА ООН відбулися переговори Міністрів закордонних справ України та Єгипту.

6-7 грудня 2010 р. Міністр закордонних справ Єгипту відвідав Україну з офіційним візитом.

У листопаді 2014 р. відбулася зустріч Міністра закордонних справ України П.Клімкіна із заступником Міністра закордонних справ Єгипту з африканських питань Х.Лозою у рамках роботи XV саміту Міжнародної організації Франкофонії у м. Дакар (Сенегал).

Єгипет утримався під час голосування резолюції ГА ООН «Територіальна цілісність України» 27 березня 2014 р.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова Спільна Комісія з економічного та науково-технічного співробітництва між Україною та Арабською Республікою Єгипет (відбулося п’ять засідань у 1995, 1996, 2001, 2003 та 2008 рр. Останнє Шосте засідання було проведено у листопада 2010 року в                   м. Каїр.)

05-06.08.2015 р. відбувся візит до Каїру Міністра аграрної політики та продовольства України, голови української частини Спільної Комісії О.М.Павленка. Під час візиту відбулися робочі зустрічі з Міністром сільського господарства та освоєння земельних ресурсів АРЄ Салахаддіном Гілялєм та Міністром міжнародного співробітництва АРЄ, головою єгипетської частини Спільної Комісії Наглою Аль-Агвані. О.М.Павленко взяв участь в офіційній церемонії відкриття паралельного русла Суецького каналу.

18-20.08.2015 р. відбувся візит до Каїру Заступника міністра економічного розвитку і торгівлі України – Торгового представника України Н.Я.Микольської для участі у консультаціях щодо доступу українських товарів на єгипетський ринок.

Торговельно-економічне співробітництво

Загальний обсяг торгівлі товарами і послугами  між Україною та Єгиптом у 2014 р. склав 3,019 млрд. дол. США. Протягом 2014 р. українсько-єгипетський товарообіг склав 2,953 млрд. дол. США (зростання у порівнянні з 2013 р. (2,851 млрд. дол. США) склало 3,6%). Експорт українських товарів до Єгипту за 2014 р. зріс на 5,3% та склав 2,862 млрд. дол. США. Імпорт України з Єгипту зменшився на 32,4% та склав 91,088 млн. дол. США. Позитивне сальдо 2,771 млрд. дол. США.

Впродовж 2014 року чорні метали та вироби з них зберегли лідируючі позиції у структурі українського експорту до Єгипту, їх частка склала 46,6% від загального обсягу українського експорту. При цьому, порівняно з 2013 роком, зростання становило 26,0%.

Основною статтею єгипетського імпорту впродовж 2014 року залишалися плоди, здебільшого, цитрусові, на загальну суму 39,385 млн. дол. США, що становить 43,2% усього єгипетського імпорту до України. Обсяг торгівлі послугами України з Єгиптом у 2014 р. склав 66,772 млн. дол. США.

За перше півріччя 2015 р. експорт українських товарів до Єгипту становив 1,113 млрд. дол. США, імпорт – 42,1 млн. дол. США. Порівняно з аналогічним періодом у 2014 р. експорт скоротився на 20%, імпорт – на 33,1%. Позитивне сальдо (без урахування послуг) – 1,071 млрд. дол. США.

Договірно-правова база

Кількість чинних документів: 29.

Ключові документи: Угода про економічне і науково-технічне співробітництво, Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій, Угода про торговельне співробітництво, Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно.

Українська громада

На консульському обліку в Посольстві України в АРЄ перебуває 200 громадян України. За неофіційними даними, в Єгипті проживає близько 6 тисяч наших співвітчизників, найбільше – в Каїрі, а також у містах Хургада і Шарм ель-Шейх.

24 серпня 2015 р. в м. Хургада було урочисто відкрито Український культурний центр.

Дипломатичні установи: Посольство України в АРЄ (з 1993 р.) http://egypt.mfa.gov.ua

Посольство АРЄ в Україні (з 1993 р.).

Посол України в Єгипті – Г.Г.Латій (2015 р.).

Посол Єгипту в Україні – Усама Тауфік Юссеф Бадр (2012 р.).

Держава Ізраїль

1.Визнання України: 25 грудня 1991 р.

2.Встановлення дипломатичних відносин: 26 грудня 1991 р.

3.Політичний діалог

Основні контакти на найвищому рівні:

Листопад 2007 р. – державний візит Президента України В.А.Ющенка до Ізраїлю.

Листопад 2010 р. – державний візит Президента Держави Ізраїль Ш.Переса до України.

30 листопада-1 грудня 2011 року державний візит Президента України В.Ф.Януковича до Держави Ізраїль.

У 2011 р. та 2013 р. Ш.Перес брав участь у щорічній зустрічі Ялтинська європейська стратегія «Yes». У ході згаданих форумів відбулися зустріч між українським та ізраїльським президентами.

14-16 березня 2011 р. – офіційний візит Прем’єр-міністра України М.Я.Азарова до Держави Ізраїль.

Останні контакти на рівні зовнішньополітичних відомств:

12-14 липня 2012 р. – офіційний візит Віце-прем’єр-міністра, Міністра закордонних справ Держави Ізраїль А.Лібермана до України.

28 вересня 2012 р. – в рамках 67-ї сесії ГА ООН у Нью-Йорку відбулася зустріч Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Віце-прем’єр-міністром, Міністром закордонних справ Ізраїлю А.Ліберманом.

22-23 жовтня 2014 р. – візит Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна до Ізраїлю, де він зустрівся з Прем’єр-міністром Б.Нетаньягу, Міністром закордонних справ А.Ліберманом, Спікером Кнесету Ю.Едельштейном, Головою Комісії Кнесету з питань закордонних справ та оборони З.Елькіним.

11-13 лютого 2015 року Міністр закордонних справ Держави Ізраїль А.Ліберман здійснив візит в Україну.

Міжпарламентське співробітництво:

Починаючи з 1994 р. у Верховній Раді України та Кнесеті Держави Ізраїль діють групи міжпарламентських зв’язків «Україна – Ізраїль» та «Ізраїль-Україна».

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Спільна Українсько-Ізраїльська Комісія з питань торгівлі та економічного співробітництва.

Спільна українсько-ізраїльська комісія з науково-технічного співробітництва.

Міжурядова українсько-ізраїльська комісія з питань ВТС.

4. Торговельно-економічне співробітництво

За 2014 рік обіг торгівлі товарами та послугами між Україною та Ізраїлем склав 1 млрд. 74,5 млн. дол. США та зменшився, у порівнянні з відповідним періодом 2013 року, на 10,5 % або на 125,8 млн. дол. США (у 2013 року – 1 млрд. 200,3 млн. дол. США). При цьому, експорт становив 716,8 млн. дол. США та зменшився на 14,4 % або на 120,2 млн. дол. США (у 2013 року – 837 млн. дол. США), а імпорт склав 357,7 млн. дол. США та збільшився на 1,5 % або на 5,6 млн. дол. США (у 2013 року – 363,3 млн. дол. США).

Загальне позитивне сальдо двосторонніх зовнішньоторговельних операцій з Ізраїлем у 2014 році становило 359,1 млн. дол. США.

За даними Державної служби статистики України у І півріччі 2015 року обіг торгівлі товарами та послугами між Україною та Ізраїлем склав 444,8 млн. дол. США та зменшився, у порівнянні з відповідним періодом 2014 року, на 15,7 % або на 82,5 млн. дол. США (у 2014 році – 527,3 млн. дол. США). При цьому, експорт становив 340,2 млн. дол. США та зменшився на 7,9 % (у 2014 році – 369,3 млн. дол. США), а імпорт склав 104,6 млн. дол. США та зменшився на 33,8 % (у 2014 році – 158 млн. дол. США). Позитивне для України сальдо зовнішньої торгівлі товарами з Ізраїлем у І півріччі 2015 року становило 235,6 млн. дол. США.

У 2014 році основними експортними товарними групами з України до Ізраїлю були: зернові культури (43,9 % від загального експорту); чорнi метали (27,6 % від загального експорту); залишки і відходи харчової промисловості (9,8 % від загального експорту); насіння і плоди олійних рослин (3,5 % від загального експорту); продукція борошномельно-круп'яної промисловості (2,2 % від загального експорту); реактори ядерні, котли, машини (2,2 % від загального експорту) та добрива (1,6 % від загального експорту).

Інвестиційне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, обсяг прямих ізраїльських інвестицій в економіку України станом на 01.04.2015 становив 35,3 млн. дол. США, що складає 0,1 % від загального обсягу прямих іноземних інвестицій залучених до української економіки.

5.Культурно-гуманітарна співпраця.

Важливою передумовою розвитку культурно-гуманітарного співробітництва між Україною та Ізраїлем є присутність в Ізраїлі приблизно 500-тисячної громади вихідців з України, в тому числі декількох десятків тисяч етнічних українців. Суттєву роль у цьому процесі відіграє також те, що в Україні налічується більше, ніж 100-тисячна єврейська громада.

Для Ізраїлю значний інтерес в Україні становлять місця, де народилися і проживали видатні єврейські релігійні та культурні діячі, і які щорічно прагнуть відвідати тисячі прочан та туристів з Ізраїлю, зокрема, могили цадиків Нахмана у м.Умань та Шнауера Залмана у м.Гадяч Полтавської області, а також рабина Шапіро Рабіновича в м.Мукачів.

Періодично в Ізраїлі перебувають з гастролями українські творчі колективи та виконавці. Посольством на регулярній основі ведеться робота з представниками фондів, які опікуються українською проблематикою, керівництвом продюсерських компаній культурно-мистецького спрямування, а також установ місцевої влади щодо організації окремих культурно-мистецьких проектів, які плануються до реалізації у Державі Ізраїль.

6.Договірно-парвова база.

Кількість чинних документів: 59.

Ключові документи: 

Угода про відмову від візових вимог для осіб, які користуються паспортами громадянина або службовими паспортами України та Держави ІзраїльУгода про взаємне сприяння та захист інвестицій.

7. Українська громада

В Ізраїлі проживає близько 500 тисяч вихідців з України, переважна більшість з яких прибула в Ізраїль у 1990-х роках. Серед них – від 30 до 90 тисяч  етнічних українців.

В Ізраїлі діє декілька громадських організацій, які об’єднують вихідців з України: Всеізраїльське товариство «Українці в Ізраїлі», Всеізраїльське об’єднання вихідців з України, Громадська організація «Israeli friends of Ukraine», Товариство дружби і співпраці між народами Ізраїлю та України. Активно діє волонтерський рух, спрямований на підтримку України - українського війська, переміщених осіб зі сходу України, дитячих будинків тощо.

У складі Федерації спілок письменників Держави Ізраїль функціонує Секція українських письменників Ізраїлю. Видаються українські літературні журнали «Відлуння» та «Соборність».

8.Дипломатичні представництва України.

Посольство України в Державі Ізраїль (з 1992 р.) - http://israel.mfa.gov.ua/ua

Республіка Ірак

Визнання України: 1 січня 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 16 грудня 1992 р.

Політичні відносини:

Діалог високого рівня:

Листопад 2012 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ України К.І. Грищенка до Іраку.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

28 травня 2012 р., м. Багдад – політичні консультації між МЗС України і МЗС Іраку на рівні заступників міністрів.

Міжпарламентське співробітництво:

15-18 березня 2012 – візит в Україну делегації Комітету з питань вищої освіти та наукових досліджень Ради представників (парламенту) Іраку.

27.02.2015 року створена Депутатська група Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Республікою Ірак. Голова групи – народний депутат України І.О.Лапін. З квітня 2015 року діє депутатська група Ради представників (парламенту) Іраку з міжпарламентських зв’язків з Україною.  

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Українсько-іракська спільна комісія з питань торговельного, економічного, наукового та технічного співробітництва. Співголова – Міністр енергетики та вугільної промисловості України. Останнє засідання відбулося 2 грудня 2012 року у Багдаді.

Торговельно-економічне співробітництво

Протягом січня-вересня 2016 року товарообіг між Україною та Республікою Ірак склав 284,9 млн. дол. США, головним чином за рахунок українського експорту, що становить 72% від показників аналогічного періоду 2015 року. Позитивне сальдо за зазначений період – 284,9 млн. дол. США.

Договірно-правова база

Кількість чинних документів: 10.

Ключові документи: Угода про торговельне, економічне, наукове та технічне співробітництво, Угода про культурне співробітництво, Проект Конвенції між Урядом України та Урядом Республіки Ірак про уникнення подвійного оподаткування та запобігання ухиленням стосовно податків на доходи та капітал; Проект Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Ірак про сприяння та взаємний захист інвестицій та інші; Проект Угоди між Кабінетом міністрів України та Урядом Республіки Ірак про повітряне сполучення.

Дипломатичні установи:

- Посольство України в Іраку (з травня 2001 р.) - http://iraq.mfa.gov.ua

- Посольство Іраку в Україні (з червня 2009 р.) - http://www.iraqiembassy.com.ua

Йорданське Хашимітське Королівство

1. Визнання України: 28 грудня 1991 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 19 квітня 1992 р.

3. Політичні відносини:

Діалог високого рівня:

12-15 жовтня 2008 р. – візит в Україну делегації Бюро Короля Абдалли ІІ з питань розробки та розвитку (KADDB Міністерства оборони Йорданії) на чолі з Принцом Хамзою Бін аль-Хусейном.

22 червня 2011 р. – офіційний візит в Україну Короля Йорданії Абдалли ІІ.

16-17 квітня 2012 р. – офіційний візит до Йорданії Президента України.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств

18-20 лютого 2012 р. – офіційний візит до Йорданії Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка.

Міжпарламентське співробітництво:

Серпень 2011 р. – в йорданському парламенті було створено парламентську групу дружби з Україною у складі 11 депутатів.

30 вересня – 4 жовтня 2012 р. – відбувся перший в історії двосторонніх відносин візит в Україну парламентської делегації на чолі зі Спікером Нижньої палати Національних Зборів Йорданії А.Дугмі.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Спільна українсько-йорданська комісія з торговельно-економічного співробітництва. Відбулося два засідання Комісії (2005, 2012 рр.). Співголова – Міністр фінансів України.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України у 2014 р. загальний обсяг торгівлі товарами і послугами  між Україною та Йорданією склав 353,7 млн. дол. США. Україна має позитивне сальдо двосторонньої торгівлі (у 2014 р.  – 298,2 млн. дол. США). 

У першому півріччі 2015 року товарообіг між країнами становив 60,5 млн.дол.США. При цьому експорт товарів становив 58,4 млн.дол.США (30% від показників аналогічного періоду 2014р.), імпорт –2 млн.дол.США.(20,3% від показників за аналогічний період 2014р.).

Загальний товарообіг (товари та послуги) за I півріччя 2015р. становить 66,5 млн.дол.США.

Основні статті українського експорту до Йорданії: зернові, чорні метали, молоко та молочні продукти, яйця птиці та натуральний мед.

Інвестиційне співробітництво:

Станом на 31 грудня 2014 р., Йорданія інвестувала в економіку України 3,1 млн. дол. США (промисловість).

5. Культурно-гуманітарна співпраця:

Пріоритетним напрямом розвитку українсько-йорданських відносин у культурно-гуманітарній сфері залишається співпраця в галузі туризму. У лютому 2006 року Йорданію відвідав міністр культури та туризму України І.Д.Ліховий, який підписав з міністром туризму Йорданії Угоду про співробітництво в галузі туризму.

6. Наукове та освітнє співробітництво:

За останні кілька років перспективним напрямом наукового та освітнього співробітництва між Україною і Йорданією залишається співробітництво у сфері освіти, медичної науки та охорони здоров’я.

7. Договірно-правова база:

Кількість чинних документів: 27. 

Ключові документи: Угода про торговельно-економічне співробітництво, Угода про взаємне сприяння та захист інвестицій, Конвенція про уникнення подвійного оподаткування і попередження податкових ухилень на доходи і капітал.

8. Українська громада:

Організована українська діаспора відсутня. На консульському обліку в Посольстві України в Йорданії перебуває 821 громадянин України. За офіційними йорданськими даними 1080 українок одружені на йорданцях і проживають в Королівстві. За експертними оцінками, кількість громадян України на території Королівства складає 2 – 2,5 тис.осіб.

9. Дипломатичні установи: 

Посольство України в Аммані (з 2003 р.) http://jordan.mfa.gov.ua

Республіка Камерун

Визнання України: 17 червня 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 21 жовтня 1993 р.

Політичний діалог

У вересні 2008 р. – зустріч Міністрів закордонних справ в рамках роботи 63-ї сесії ГА ООН.

Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами за 9 місяців 2016 року між Україною та Камеруном становить 11,4 млн. дол. США. Український експорт склав 9,6 млн. дол. США, імпорт – 1,8 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо 7,8 млн. дол. США.

Основними статтями експорту України до Камеруну є: чорні метали (52,5%), овочі (21,8%), зернові культури (14,5%).

Імпорт з Камеруну здійснювався за такими статтями: кава, чай (92,3%), деревина та вироби з неї (6,4%).

У 2015 році обсяг двостороннього товарообігу склав  12,7  млн. дол. США, експорт – 11 млн. дол. США, імпорт – 1,7 млн. дол. США.

Договірно-правова база 

Угода (у формі обміну нотами) між Україною та Республікою Камерун про встановлення дипломатичних відносин (14 жовтня 1993 р).

Наукове та освітнє співробітництво

У 2015/2016 навчальному році вищу освіту в Україні здобуває 401 громадянин Камеруну.

Дипломатичні установи: Посольство України в Алжирі.

 http://algeria.mfa.gov.ua/ua 

Держава Катар

Визнання України: 13 квітня 1993 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 13 квітня 1993 р.

Політичні відносини:

Діалог високого рівня:

Жовтень 2011 р. – візит Еміра Катару шейха Х.Аль Тані в Україну.

Травень 2012 р. – візит Прем’єр-міністра України М.Азарова в Катар.

Листопад 2012 р. – візит Президента України В.Януковича в Катар.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

Січень 2002 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ України А.Зленка до Катару.

Січень 2011 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ України К.Грищенка до Катару.

Міжпарламентське співробітництво:

Міжпарламентські групи дружби: Депутатська група Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Державою Катар (створена 27 лютого 2015 р.).

У квітні 2015 р. відбувся перший в історії двосторонніх відносин офіційний візит до м. Доха делегації народних депутатів України з числа членів групи з міжпарламентських зв’язків з Державою Катар у Верховній Раді України.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова українсько-катарська комісія з питань торговельно-економічного та технічного співробітництва (на етапі формування). Українсько-катарська ділова Рада між ТПП обох країн (створена у червні 2014 р.)

Торговельно-економічне співробітництво

Протягом 6 місяців 2015 р. товарообіг між Україною та Державою Катар  склав 7,6 млн. дол. США, що становить 61% від показників  аналогічного періоду 2014 р. При цьому, український експорт становив 3,89 млн. дол. США (73% від аналогічних показників 2014 р.), імпорт – 3,84 млн. дол. США (54%). Позитивне для України сальдо за зазначений період – 0,05 млн. дол. США. Інвестиційне співробітництво

Станом на серпень 2015 р., катарські інвестиції в українську економіку зафіксовані у вигляді участі катарського капіталу у проекті з будівництва готелю «Фермонт» у Києві (у 2010 р. суверенний інвестиційний фонд Катару “QIA” придбав 40% акцій групи «Фермонт» вартістю 847 млн. дол. США).

Надходження інвестицій з України в економіку Держави Катар, станом на травень 2015 р., не зареєстровано.

Договірно-правова база

Кількість чинних документів: 10

Ключові документи: Міжурядова угода про економічне, торговельне та технічне співробітництво (2002 р.), Міжурядова угода про повітряне сполучення (2011 р.), Угода про безвізові поїздки для власників дипломатичних та спеціальних паспортів між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Катар (2012 р.)

Українська громада

На території Катару проживає близько 500 українців. Місцем їх компактного проживання є місто Доха. Для задоволення духовних і культурних потреб українців в Катарі діє Грецька православна церква Єрусалимського патріархату.

Дипломатичні установи: 

- Посольство України у Державі Катар (з 2012 р.) - http://qatar.mfa.gov.ua

Посольство Держави Катар в Україні (з 2013 р.)

Республіка Кенія

Визнання України: 5 травня 1993 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 5 травня 1993 р.

Політичні відносини:

Україна розглядає Республіку Кенія як важливого та перспективного партнера на Африканському континенті.

30 листопада – 1 грудня 2016 року у м.Найробі відбувся черговий раунд політичних консультацій між МЗС України та МЗС Кенії.

Торговельно-економічні відносини:

За даними Державної служби статистики України, за січень-вересень 2016 року обсяг торгівлі товарами між двома країнами становить 30,9 млн. дол. США. Експорт склав 26,3 млн. дол. США, а імпорт – 4,6 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо становить 21,7 млн. дол. США.

У 2015 році обсяг торгівлі товарами між двома країнами становив 55,8 млн. дол. США. Експорт склав - 49,9 млн. дол. США, а імпорт – 5,9 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо у торговельних операціях з Кенією у 2015 році становило - 44,0 млн. дол. США.

У 2014 р. обсяг торгівлі товарами між двома країнами становив 134,7 млн. дол. США. Експорт складав 126,4 млн. дол. США, імпорт - 8,3 млн. дол. США. У 2013 році обсяг торгівлі товарами склав 154,7 млн. дол. США, а у 2012 році становив 91,4 млн. дол. США.

Структура двосторонньої торгівлі: експорт – зернові культури (пшениця) (68%), мінеральні добрива (17,5%); імпорт – кава та чай (88%), насіння і плоди (3,7%), тютюн (1%).

Наукове та освітнє співробітництво:

Щорічно вищу освіту в Україні здобувають понад 100 громадян Кенії.

Договірно-правова база:

- Протокол про встановлення дипломатичних відносин (05.05.1993 р.);

- Меморандум про взаєморозуміння щодо консультацій між МЗС України і Республіки Кенія (01.12.2004 р.);

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Кенія на виконання статті 83 bis Конвенції про міжнародну цивільну авіацію стосовно розподілу функцій та обов’язків щодо нагляду за безпекою польотів (25.08.2006 р.).

Українська громада в Кенії складає близько 50 осіб. На території Кенії як правило регулярно перебувають близько ста громадян України.

Дипломатичні представництва України: Посольство України в Республіці Кенія.

 

http://kenya.mfa.gov.ua/ua

Демократична Республіка Конго

Дата визнання України: 13 квітня 1999 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 13 квітня 1999 р.

Політичний діалог

Травень 2000 р. – неофіційний візит в Україну Президента ДРК Л.-Д.Кабіли.

9-10 квітня 2009 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ ДРК А.Т.Мвамба в Україну.

25-26 лютого 2010 р. – Міністр закордонних справ ДРК А.Т.Мвамба перебував в Україні в якості спеціального представника Президента ДРК на інавгурації Президента України.

Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, двосторонній товарообіг за 9 місяців 2016 року становить 18,8 млн. дол. США. Український експорт склав 17,6 млн. дол. США, імпорт – 1,2 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо 16,4 млн. дол. США.

Основні статті українського експорту: різне (78,3%), котли, машини (8,7%), м'ясо (6,7%), літальні апарати (3%). Імпорт здійснювався за такими статтями, як котли, машини (67,7%).

У 2015 р. спостерігалося значне зростання товарообігу, який склав  15  млн. дол. США, у т.ч. український експорт – 9,2 млн. дол. США, імпорт – 6,8 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо – 2,4 млн. дол. США.

У 2014 році товарообіг склав 4,4 млн. дол. США при майже повній відсутності імпортних операцій з боку України.

Договірно-правова база:

-  Угода між Україною та Демократичною Республікою Конго про створення українсько-конголезької розширеної спільної комісії з питань всебічного співробітництва.

-  Протокол про консультації між Міністерством закордонних справ України і Міністерством закордонних справ Демократичної Республіки Конго.

- Протокол про консультації і співробітництво між Міністерством оборони України і Міністерством оборони Демократичної Республіки Конго.

Наукове та освітнє співробітництво

У 2015/2016 навчальному році в Україні навчається 192 громадянина ДРК.

Дипломатичні представництва України: Посольство України у Королівстві Бельгія.  

http://belgium.mfa.gov.ua

Республіка Кот-д’Івуар

Визнання України: 20 жовтня 1992 року.

Встановлення дипломатичних відносин: 20 жовтня 1992 року.

Контакти на рівні зовнішньополітичних відомств:

21-22 лютого 2013 р. - візит Заступника Міністра закордонних справ України до Кот-д’Івуару.

29 листопада 2014 р. - зустріч Міністрів закордонних справ в рамках 15-го Саміту Міжнародної організації франкофонії у Дакарі, Республіка Сенегал.

Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України у першому півріччі 2016 року обсяг торгівлі товарами між двома країнами становить 21,2 млн. дол. США. Експорт склав 7,0 млн. дол. США, а імпорт – 14,2 млн. дол. США.

Обсяг двостороннього товарообороту за 2015 рік становить 63,4 млн. дол. США. Обсяг українського експорту склав 23,8 млн. дол. США, а імпорт – 39,6 млн. дол. США.   

Обсяг двостороннього товарообігу у 2014 року становив 102 млн. дол. США; український експорт склав 17,3 млн. дол. США, імпорт - 84,7 млн. дол. США.

Основними статтями українського експорту є: чорні метали (88,5%), жири та олії (5,7%).

Імпорт здійснювався за такими статтями: какао та какао-продукти (91,9%), каучук та гума (7,2%).

Співробітництво у сфері освіти.

Щорічно у ВНЗ України навчається близько 60 студентів з Республіки Кот-д’Івуар.

Договірно-правова база:

Базовим документом є Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин (від 20 жовтня 1992).

Дипломатичні установи: Кот-д’Івуар відноситься до зони відповідальності Посольства України в Сенегалі, http://senegal.mfa.gov.ua/ua. З 2009 р. у м. Абіджан функціонує Почесне консульство України.

Посол Кот-д’Івуару в Україні з резиденцією в Москві Бернар Тано-Бучує вручив Вірчі грамоти Президенту України у 2013 р. З 2001 р. Республіка Кот-д'Івуар має Почесне консульство у м. Дніпро.

Держава Кувейт

Визнання України: 18 квітня 1993 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 18 квітня 1993 р.

Політичні відносини:

Діалог високого рівня:

Січень 2003 р. – візит до Держави Кувейт Президента України Л.Д.Кучми.

Грудень 2013 р. – візит до Держави Кувейт Віце-прем’єр-міністра України в рамках проведення Другого засідання Міжурядової українсько-кувейтської комісії з питань економічного, технічного та торгівельного співробітництва.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

Січень 2011 р. – візит до Держави Кувейт Міністра закордонних справ України.

Вересень 2011 р. – зустріч Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Віце-прем’єр-міністром, Міністром закордонних справ Держави Кувейт шейхом М.С.Ас-Сабахом у рамках загальнополітичних дебатів 66-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН.

Листопад 2016 р. – двосторонні політичні консультації на рівні заступників міністрів закордонних справ МЗС України та Кувейту.

Міжпарламентське співробітництво:

Березень 2009 р. – візит до Держави Кувейт делегації Верховної Ради України.

Жовтень 2010 р. – візит до України делегації Національної Асамблеї Держави Кувейт.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова українсько-кувейтська комісія з питань економічного, технічного і торговельного співробітництва. Друге засідання відбулося в м. Ель-Кувейт у грудні 2012 р.

Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України, у січні-вересні 2016 року обсяг торгівлі товарами між Україною та Кувейтом склав 9,2 млн. дол. Експорт товарів становив 9,2 млн. дол. (171,7% до аналогічного періоду 2015 року), імпорт – 35 тис. дол. США. Сальдо торгівлі товарами залишається позитивним та становить 9,2 млн. дол. США.

Інвестиційне співробітництво

В Україні, станом на 01 серпня 2015 р., офіційно зареєстровано два спільних підприємства з обсягом прямих кувейтських інвестицій 0,1 млн. доларів США.

Договірно-правова база

Договірно-правова база українсько-кувейтських відносин складається з 11 укладених двосторонніх документів.

Ключові документи: Угода про економічне та технічне співробітництво між Урядом України та Урядом Держави Кувейт (2001 р.); Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Кувейт про сприяння та взаємний захист інвестицій (2003 р.); Угода між Урядом України та Урядом Держави Кувейт про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи та капітал (2004 р.) та інші.

На стадії опрацювання знаходяться 10 проектів документів, зокрема: -  Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Кувейт про співробітництво в галузі охорони здоров’я та медичної науки; Угода між Урядом Держави Кувейт і Кабінетом Міністрів України про співробітництво у сфері вищої освіти і наукових досліджень; Меморандум про взаєморозуміння між Мінмолодьспорту України і Державною адміністрацією з питань молоді і спорту Кувейту про співробітництво у молодіжній сфері, сфері фізичної культури і спорту тощо.

Українська громада

На території Кувейту тимчасово перебуває та постійно проживає близько 300 громадян України. З січня 2012 р. функціонує Громадська спілка українсько-кувейтської дружби, за ініціативи й організації членів якої проходять урочисті заходи національного та культурного характеру.

Дипломатичні установи:

Посольство України в Державі Кувейт - http://kuwait.mfa.gov.ua

Посольство Держави Кувейт в Україні.

Республіка Ліберія

Визнання України: 24 вересня 1998 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 24 вересня 1998 р.

Торговельно-економічні відносини:

За даними Державної служби статистики України у першому півріччі 2016 року обсяг торгівлі товарами між двома країнами становить 2,7 млн. дол. США. Експорт склав 1,2 млн. дол. США, а імпорт – 1,5 млн. дол. США.

У 2015 р. обсяг двостороннього товарообігу склав 5,6 млн. дол. США. Український експорт становить 5,1 млн. дол. США, імпорт – 0,5 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо складає 5 млн. дол. США.

Основними статтями експорту України до Ліберії є транспортні засоби (43,7%), м'ясо та їстівні субпродукти (22,6%) та чорні метали (14,3%). Імпорт: транспортні засоби (59,5%) та реактори ядерні, котли, машини (16,9%).

У 2014 р. обсяг двостороннього товарообороту склав 3,5 млн. дол. США. Український експорт становив 2,6 млн. дол. США, імпорт – 0,9 млн. дол. США.

Співробітництво у сфері освіти.

Щорічно у ВНЗ України навчається близько 20 студентів з Республіки Ліберія.

Договірно-правова база:

Кількість чинних договорів: 2

Ключові документи: Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Ліберія; Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством транспорту України та Бюро морських питань Республіки Ліберія про визнання дипломів (сертифікатів) моряків.

Дипломатичні представництва України: Посольство України в Республіці Сенегал http://senegal.mfa.gov.ua/ua

Ліванська Республіка

1. Визнання України: 30 грудня 1991 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 14 грудня 1992 р.

3. Політичний відносини:

Основні контакти на найвищому рівні:

22-23 квітня 2002 р. – офіційний візит Президента України Л.Кучми до Лівану.

8-9 липня 2003 р. – офіційний візит Президента Лівану Е.Лахуда в Україну.

7-8 грудня 2011 р. – офіційний візит Прем’єр-міністра України до м. Бейрут.

Останні контакти на рівні зовнішньополітичних відомств:

17-18 жовтня 2010 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ України К.Грищенка до м. Бейрут.

29 листопада 2014 р. – зустріч Міністра закордонних справ України П.Клімкіна з його ліванським колегою Дж.Бассілем у рамках участі у роботі 15-го саміту Міжнародної організації Франкофонії (м.Дакар, Сенегал).

Існуючі двосторонні органи високого рівня

Міжурядова українсько-ліванська комісія з торговельно-економічного співробітництва. Відбулося два спільних засідання (2010-2011 рр.).

4. Торговельно-економічні відносини:

За даними Державної служби статистики України, за І півріччя 2015 р. загальний обсяг торгівлі товарами і послугами склав 159,9 млн. дол. США, що становить 106,3% від показників за аналогічний період 2014 року, при цьому український експорт становив 158,6 млн. дол. США, а імпорт – 1,3 млн. дол. США. Позитивне сальдо на користь України – 157,3 млн. дол.США.

У 2014 р. загальний обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та Ліваном склав 295,4 млн. дол. США та зменшився, у порівнянні з відповідним періодом 2013 року, на 27,1 % або на 109,2 млн. дол. США (у 2013 р. – 404,6 млн. дол. США). Експорт становив 293,2 млн. дол. США та зменшився на 26 % або на 108,4 млн. дол. США (у 2013 р. – 401,7 млн. дол. США), імпорт – 2,3 млн. дол. США та зменшився на 20,1 % або на 0,6 млн. дол. США (у 2013 р. – 2,9 млн. дол. США).

Загальне позитивне сальдо двосторонньої торгівлі –  290,9 млн. дол. США (або 98,5%).

Загальна структура експорту української продукції до Лівану поділяється на такі основні групи: чорні метали та вироби з них (38%), зернові культури (35%), жири та олії тваринного або рослинного походження (15%), добрива (2%).

Основним експортним товаром Лівану є продукція сільського господарства, різноманітні консервовані продукти (фрукти, цитрусові, овочі), шоколад тощо.

Інвестиційне співробітництво:

Загальний обсяг ліванських інвестицій в економіку України складає 26,8 млн. дол. США. Українських інвестицій в Лівані не зареєстровано.

5. Наукове та освітнє співробітництво:

Одним з основних напрямів двостороннього наукового та освітнього співробітництва є налагодження зв’язків між університетами України та Лівану.

6. Договірно-правова база:

Кількість чинних документів – 21.

Ключові документи: Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій, Угода про торгівлю та економічне співробітництво, Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал.

7. Українська меншина:

На території Ліванської Республіки проживає до 5 тисяч українців. Більшість громадян України в Лівані – дружини ліванців та діти від змішаних шлюбів.

8. Дипломатичні установи: Посольство України в Лівані (з 1995 р.) http://lebanon.mfa.gov.ua

Держава Лівія

Визнання незалежності України: 3 січня 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 17 березня 1992 р.

Політичний діалог

Основні контакти високого рівня:

2-7 липня 2013 р. – візит в Україну делегації на чолі з Головою Верховного суду Лівії К.Даганом з метою обговорення перспектив розвитку двостороннього співробітництва в сфері юстиції.

31 липня 2013 р. – робочий візит до Лівії Віце-прем’єр-міністра України К.І.Грищенка для вирішення проблемних питань двосторонніх відносин.

Останні контакти на рівні зовнішньополітичних відомств:

25 вересня 2013 р. – у Нью-Йорку в рамках роботи 68-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН відбулася зустріч Міністра закордонних справ України Л.О.Кожари з Міністром закордонних справ та міжнародного співробітництва Лівії М.Абдель Азізом.

Лівія підтримала резолюцію ГА ООН «Територіальна цілісність України» 27 березня 2014 р.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова Українсько-лівійська двостороння комісія із співробітництва. Відбулося п’ять засідань Комісії (у 1995, 2001, 2003, 2009 і 2010 рр.).

Торговельно-економічне співробітництво

Складнощі перехідного періоду, що триває, і нестабільна ситуація в Лівії негативно позначаються на показниках двосторонньої торгівлі.

За даними Державної служби статистики України, у 2014 р. обсяг торгівлі товарами та послугами між Україною та Лівією склав 220 млн. дол. США. Позитивне сальдо – понад 219 млн. дол. США.

Обіг товарами скоротився на 18,1% і склав 219,1 млн. дол. США, при цьому експорт склав 219 млн. дол. США. Імпорт скоротився на 49,1% і склав 102 тис. дол. США.

Існування позитивного для України сальдо торговельного балансу є закономірним з огляду на традиційну структуру двосторонньої торгівлі, в якій переважає український експорт до Лівії – в основному зернові культури (понад 80%) та чорні метали (близько 15%).

Частка послуг у торговельно-економічному співробітництві обох держав є незначною. Експорт послуг у 2014 р. – 1,1 млн. дол. США, імпорт – 378 тис. дол. США.

За перше півріччя 2015 р. обіг товарами між двома країнами становив 71,5 млн. дол. США фактично за рахунок українського експорту (імпорт – 13 тис. дол. США), що дорівнює 66,7%  у порівнянні з аналогічним періодом 2014 р. Позитивне сальдо – 71,5 млн. дол. США.

За наявними даними, інвестиційна діяльність між Україною та Лівією наразі відсутні.

Договірно-правова база

Кількість чинних документів: 34.

Ключові документи: Угода про торговельно-економічне співробітництво, Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій, Консульська конвенція.

Українська громада

У Лівії за приватними контрактами працює до 1500 громадян України, майже всі з них – у медичній сфері. 

Дипломатичні установи: Посольство Лівії в Україні (з 1993 р.) http://libya.mfa.gov.ua

Посольство України в Лівії (з 1999 р.).

Посол України в Лівії – М.В.Нагорний (з жовтня 2010 р.).

Посол Держави Лівія в Україні – Мохаммед Салахедді̀н Нуредді̀н Аль Шеллі (2014 р.).

Республіка Мадагаскар

Визнання незалежності України: 4 березня 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 10 червня 1993 р.

Політичний діалог

Україна розглядає Мадагаскар як перспективного партнера на Африканському континенті.

Торговельно-економічне співробітництво

Згідно з даними Державної служби статистики України, товарообіг між Україною та Мадагаскаром за 9 місяців 2016 року становить 1,2 млн. дол. США. Експорт з України склав 0,3 млн. дол. США, імпорт – 0,9 млн. дол. США.

У 2015 році обсяг торгівлі товарами і послугами дорівнював 2,1 млн. дол. США, у тому числі: експорт – 0,4 млн. дол. США, імпорт – 1,7 дол. США.

Товарна структура імпорту - кава, чай, нікель і вироби з нього, текстиль. До Мадагаскару Україна експортує переважно овочі.

Договірно-правова база між двома країнами знаходиться на стадії формування.

Дипломатичні представництва України: Республіка Мадагаскар відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

http://rsa.mfa.gov.ua

Королівство Марокко

Визнання незалежності України: 30 грудня 1991 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 22 червня 1992 р.

Політичний діалог

Основні контакти високого рівня:

2003 р. – зустріч Президента України з Королем Марокко в рамках участі у роботі Міжнародного саміту з сталого розвитку в Йоганнесбурзі, ПАР.

2013 р. – візит до Марокко Міністра освіти і науки України.

Останні контакти на рівні зовнішньополітичних відомств:

У 2001 р. відбувся візит до Марокко Міністра закордонних справ України.

У 2007 р.  відбувся візит в Україну Міністра закордонних справ та співробітництва Марокко М.Бенаїсси.

30 листопада 2014 р. – зустріч Міністра закордонних справ України П.Клімкіна з Міністром закордонних справ і співробітництва Марокко С.Мезуаром у рамках 15-го саміту Міжнародної організації Франкофонії (Дакар, Сенегал).

Марокко не брало участі в голосуванні за резолюцію ГА ООН «Територіальна цілісність України» 27 березня 2014 р.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова українсько-марокканська двостороння комісія з питань торговельно-економічного, науково-технічного та культурного співробітництва. Перше (єдине) засідання Комісії відбулося у 2009 р. у м. Рабат.

Торговельно-економічне співробітництво

За 2014 р. об’єм торгівлі товарами і послугами між Україною та Марокко склав 330 млн. дол. США. Експорт товарів – близько 295 млн. дол. США (зменшення на 1% у порівнянні з 2013 р.)., Імпорт товарів – понад 35 млн. дол. США (зменшення на 20%). Позитивне сальдо торгівлі товарами – 260 млн. дол. США.

За перше півріччя 2015 р. обіг товарами між двома країнами становив 108,4 млн. дол. США. Експорт – 95,1 млн. дол. США (65,5% у порівнянні з цим же періодом 2014 р.) та імпорт – 13,3 млн. дол. США (71,3%). Позитивне сальдо – 81,7 млн. дол. США.

Договірно-правова база

Кількість чинних документів: 13.

Ключові документи: Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно, Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій, Угода про безвізові поїздки громадян, які користуються дипломатичними, службовими та спеціальними паспортами.

Українська громада

Українська громада в Марокко налічує близько 400 осіб.

Дипломатичні установи: Посольство України в Марокко (з 2000 р.) http://morocco.mfa.gov.ua

Посольство Марокко в Україні (з 2000 р.).

Посол України в Марокко – Я.Г.Коваль (з 05.2011 р.).

Посол Марокко в Україні – Міна Тунсі (з 03.2013 р.).

Республіка Мозамбік

Визнання незалежності України: 17 березня 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 19 серпня 1993 р.

Політичний діалог

Липень 1999 року – зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ Мозамбіку в рамках 35-го Саміту ОАЄ.

2003 рік –  зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ та співробітництва Мозамбіку в рамках 58-ї сесії ГА ООН, м. Нью-Йорк.

Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами між двома країнами за 9 місяців 2016 року становить 10,1 млн. дол. США. Експорт з України до Мозамбіку склав 2,4 млн. дол. США (переважно за рахунок зернових культур), імпорт – 7,7 млн. дол. США (тютюн і промислові замінники тютюну).

У 2015 році товарообіг між Україною та Мозамбіком становив 30,7 млн. дол. США, у тому числі експорт – 12,8 млн. дол. США, імпорт – 17,9 млн. дол. США.

У 2014 році загальний обсяг торгівлі товарами та послугами між Україною та Мозамбіком дорівнював 34,6 млн. дол. США, у тому числі експорт склав 20,5 млн. дол. США, а імпорт – 14,1 млн. дол. США.

Договірно-правова база

-          Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Мозамбік (19.08.1993 р.).

-          Протокол про політичні консультації між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ і співробітництва Республіки Мозамбік (12.02.2004 р.).

Дипломатичні представництва України: Республіка Мозамбік відноситься до зони відповідальності Посольства України в Південно-Африканській Республіці.

http://rsa.mfa.gov.ua

Федеративна Республіка Нігерія

Дата визнання України: 11 березня 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 10 грудня 1992 р.

Політичні відносини:

Україна розглядає Федеративну Республіку Нігерія як ключового та перспективного партнера на Африканському континенті. Підтримується регулярний діалог на найвищому рівні та рівні зовнішньополітичних відомств, в рамках якого відбулися наступні заходи:

Вересень 2000 р. – зустріч Президента України та Президента Нігерії під час проведення Саміту Тисячоліття ООН в Нью-Йорку.

Вересень 2007 р. – зустріч Президента України та Президента Нігерії в рамках 62-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН.  

23-25 листопада 1997 р. – візит в Нігерію української урядової делегації на чолі з заступником Міністра закордонних справ України; проведення першого раунду політичних консультацій між зовнішньополітичними відомствами.

23-26 травня 2006 р. – візит в Україну урядової делегації Нігерії на чолі з Державним Міністром закордонних справ Нігерії.

2-3 вересня 2008 р. – робочий візит в Нігерію першого заступника Міністра закордонних справ України.

27 вересня 2011 р. – другий раунд двосторонніх політичних консультацій між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Федеративної Республіки Нігерія на рівні заступників міністрів у Києві.

1 березня 2016 р. - зустріч Міністра закордонних справ України П.Клімкіна з Міністром закордонних справ Нігерії Д.Онйєамою у рамках участі у Сегменті високого рівня 31-ї сесії Ради ООН з прав людини (м. Женева, Швейцарія).

25 травня 2016 р. – черговий раунд двосторонніх політичних консультацій між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Федеративної Республіки Нігерія у м. Абуджа (Нігерія) на рівні заступників міністрів.

Торговельно-економічні відносини:

За даними Державної служби статистики України, у січні-вересні 2016 року обсяг торгівлі товарами між двома країнами становить 77,3 млн. дол. США. Експорт склав 76,7 млн. дол. США, а імпорт – 613 тис. дол. США.

У 2015 р. обсяг двостороннього товарообігу склав 123 млн. дол. США, у т.ч. український експорт – 120,8 млн. дол. США, імпорт - 2,2 млн. дол. США. Традиційно позитивне для України сальдо – 118,5 млн. дол. США.

Товарна структура експорту - чорні метали (80%). Імпорту - какао-масло та какао-жир (63,2%).

У 2014 році двосторонній товарообіг склав 230,7 млн. дол. США, експорт з України до Нігерії – 223 млн. дол. США, імпорт – 7,7 млн. дол. США.

Наукове та освітнє співробітництво:

У 2016 році в Україні вищу освіту здобувають близько 2000 громадян Нігерії.

Договірно-правова база: 

Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Федеративною Республікою Нігерія, 1992р.;

Протокол про консультації між МЗС України та Федеративною Республікою Нігерії, (1997 р. та вересень 2012 р.).

Меморандум про взаєморозуміння між Державним комітетом фінансового моніторингу України та Комісією з питань економічних та фінансових злочинів Федеративної Республіки Нігерія щодо співробітництва у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму, 17.10.2007.

Дипломатичні представництва України: Посольство України у Федеративній Республіці Нігерія.

http://nigeria.mfa.gov.ua

Об’єднані Арабські Емірати

Визнання України: 2 січня 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 16 грудня 1992 р.

Політичні відносини:

Діалог високого рівня:

21-23 січня 2003 р. – візит Президента України Л.Д.Кучми в ОАЕ.

16-17 листопада 2009 р. – візит Президента України В.А.Ющенка в ОАЕ.

25-27 листопада 2012 р. – візит Президента України В.Ф.Януковича в ОАЕ.

23-24 лютого 2015 р. – візит Президента України П.О.Порошенка до ОАЕ

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

Листопад 2004 р. – візит Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка в ОАЕ.

20-21 грудня 2009 р. – візит Міністра закордонних справ України П.О.Порошенка в ОАЕ.

18-19 травня 2011р. – офіційний візит в Україну Міністра закордонних справ ОАЕ А.З.Аль Нагаяна.

7-8 жовтня 2012 р. – візит Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка до ОАЕ.

23 вересня 2013 р. та 24 вересня 2014 р. в рамках участі у роботі чергових сесій Генеральної Асамблеї ООН Міністри закордонних справ України Л.О.Кожара та П.А.Клімкін провели зустрічі з Міністром закордонних справ ОАЕ А.З.Аль Нагаяном.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова українсько-еміратська комісія з питань торговельно-економічного співробітництва. Відбулося два засідання Комісії (2011-2012 рр.).

Торговельно-економічне співробітництво

Протягом 6 місяців 2015 р. товарообіг між Україною та ОАЕ склав 164,3 млн. дол. США, що становить 63% від показників аналогічного періоду 2014 р. При цьому український експорт становив 135,7 млн. дол. США (54% від аналогічних показників 2014 р.), імпорт – 28,5 млн. дол. США (143%). Позитивне для України сальдо за зазначений період – 107,1 млн. дол. США. 

Інвестиційне співробітництво

Обсяг прямих інвестицій в економіку України з ОАЕ, станом на 1 жовтня 2014 р., склав 23,7 млн. дол. США.

Договірно-правова база

Кількість чинних документів: 21.

Ключові документи: Договір про економічне, торговельне та технічне співробітництво, Договір про сприяння та захист інвестицій, Договір про уникнення подвійного оподаткування.

Українська громада

На території ОАЕ проживає близько 5 тис. українців. Місцями компактного проживання українців є емірати Дубай, Абу Дабі, Шарджа та Фуджейра. Для задоволення духовних і культурних потреб українців в Еміратах організовано відправлення богослужінь Української Греко-католицької Церкви. 

Дипломатичні установи: 

- Посольство України в ОАЕ (з 1993 р.) - http://uae.mfa.gov.ua,  Консульство України в Дубай (з 2012 р.) - http://dubai.mfa.gov.ua

- Посольство ОАЕ в Україні (з 2013 р.).

Султанат Оман

Визнання України: 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 19 травня 1992 р.

Політичні відносини:

Діалог високого рівня:

Квітень 1993 р. – офіційний візит до Султанату Оман Прем’єр-міністра України Л.Д.Кучми.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

Січень 2002 р. – офіційний візит до Султанату Оман Міністра закордонних справ України А.М.Зленка.

Лютий 2010 р. – офіційний візит до Султанату Оман Міністра закордонних справ України П.О.Порошенка.

Торговельно-економічне співробітництво:

Протягом 6 місяців 2015 р. товарообіг між Україною та Султанатом Оман  склав 19 млн. дол. США, що становить 64% від показників  аналогічного періоду 2014 р. При цьому, український експорт становив 16 млн. дол. США (63,8% від аналогічних показників 2014 р.), імпорт – 3 млн. дол. США (70,5%). Позитивне для України сальдо за зазначений період – 12,9 млн. дол. США.  

Дипломатичні установи:

- Посольство України в Саудівській Аравії -http://saudiarabia.mfa.gov.ua

- Посольство Оману в РФ.

Південно-Африканська Республіка

Визнання незалежності України: 14 лютого 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 16 березня 1992 р.

Політичний діалог

Листопад 1998 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ України до ПАР.

Червень 2000 р. – візит Президента України до м. Кейптаун для участі у Саміті Землі.

Вересень 2000 р. – офіційний візит в Україну Заступника Президента ПАР.

Вересень 2002 р. – зустріч Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ ПАР у м. Нью-Йорк.

Квітень 2011 р. – зустріч Прем’єр-міністра України з Президентом ПАР в рамках Саміту БРІКС у КНР.

Торговельно-економічне співробітництво

За даними Державної служби статистики України, обсяг торгівлі товарами за 9 місяців 2016 року між двома країнами становить 122,3 млн. дол. США. Експорт з України до ПАР склав 34,9 млн. дол. США, а імпорт – 87,4 млн. дол. США.

Основними товарними групами експорту з України є зернові культури (57,2%), судна (27,5%), овочі (4,6%), цукор і кондитерські вироби з нього (2,6%), готові продукти із зерна (1,8%).

Основними товарними групами імпорту з ПАР є палива мінеральні, нафта і продукти її перегонки (43,2%), руди, шлаки і зола (27,9%), їстівні плоди та горіхи (7,5%).

У 2015 році товарообіг між Україною та ПАР дорівнював 205,5 млн. дол. США, у тому числі український експорт склав 54,4 млн. дол. США, імпорт - 151,1 млн. дол. США.

У 2014 році двосторонній товарообіг дорівнював 237,3 млн. дол. США. У тому числі, експорт склав 105,9 млн. дол. США, імпорт – 131,4 млн. дол. США.

Договірно-правова база

Основними документами чинної двосторонньої договірно-правової бази є Угода про встановлення дипломатичних і консульських відносин між Україною і Південно-Африканською Республікою; Торговельна угода між Урядом України та Урядом ПАР; Конвенція між КМУ і Урядом ПАР про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи; Угода про військово-технічне співробітництво; Угода про співробітництво у сфері науки і технологій.

 

Українська громада в ПАР налічує близько однієї тисячі осіб. 

Дипломатичні представництва України: Посольство України в Південно-Африканській Республіці (http://rsa.mfa.gov.ua).

Посольство ПАР в Україні, Почесне консульство ПАР у м. Одеса.

Республіка Руанда

Визнання: 7 травня 1992 року.

Встановлення дипломатичних відносин: 8 вересня 1993 р.

Політичні відносини:

Україна розглядає Республіку Руанда як важливого та перспективного партнера на Африканському континенті.

Торговельно-економічні відносини:

За даними Державної служби статистики за січень – вересень 2016 року спостерігається значне (на 39%) зростання українських експортних поставок до Руанди. Загальний обсяг торгівлі з Руандою у вказаний період становить 1,4 млн. дол. США. Експорт: 1,4 млн. дол. США. Імпорт: 13 тис. дол. США.

За підсумками 2015 року експорт українських товарів до Руанди збільшився більш ніж у три рази і склав 1,4 млн. дол. США. Імпорт руандійських товарів до України і становив 57 тис. дол. США. Позитивне для України сальдо у торговельних операціях з Руандою у 2015 році становило – 1,4 млн. дол. США.

У 2014 р. загальний обсяг торгівлі товарами та послугами між двома країнами становив 405 тис. дол. США. Експорт: 392 тис. дол. США, імпорт: 13 тис. дол. США.

Основу українського експорту складають: зернові, борошно (91%), жири та олія (8.5%). Україна імпортує з Руанди чай і каву (68%).

Наукове та освітнє співробітництво:

Щорічно в Україні здобувають освіту близько10 громадян Руанди.

Договірно-правова база:

Встановлення дипломатичних відносин (у формі обміну нотами) 8 вересня 1993 року.

Дипломатичні представництва України: Посольство України в Республіці Кенія.

 

http://kenya.mfa.gov.ua/ua

Королівство Саудівська Аравія

Визнання України: квітень 1993 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 14 квітня 1993 р.

Політичні відносини:

Діалог високого рівня:

Квітень 1993 р. – офіційний візит до КСА Прем’єр-міністра України Л.Д.Кучми.

Січень 2003 р. – офіційний візит до КСА Президента України Л.Д.Кучми.

Жовтень 2011 р. – офіційний візит в Україну голови Консультативної ради (парламенту) КСА Абдалли бін Ібрагіма Аль аш-Шейха.

Січень 2015 р. – робочий візит до КСА Президента України П.О.Порошенка

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

Січень 2002 р. – офіційний візит до КСА Міністра закордонних справ України А.М.Зленка.

Грудень 2011 р. – офіційний візит до КСА Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка.

Міжпарламентське співробітництво:

Міжпарламентські групи дружби «Україна-Саудівська Аравія» та «Саудівська Аравія-Україна» започаткували свою діяльність у 1996 р. У травні 2012 р. відбувся робочий візит в Україну саудівської міжпарламентської групи дружби на чолі із заступником її керівника.

15 квітня 2015р. у Верховній Раді України VIII скликання було створено депутатську групу з міжпарламентських зв’язків з Королівством Саудівська Аравія.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова українсько-саудівська комісія з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва. Відбулося чотири спільні засідання Комісії (2004, 2006, 2008, 2011 рр.).

Торговельно-економічне співробітництво

Протягом 6 місяців 2015 р. товарообіг між Україною та КСА склав 336, 6 млн. дол. США, що становить 102% від показників  аналогічного періоду 2014 р. При цьому український експорт становив 261,4 млн. дол. США (110% від аналогічних показників 2014 р.), імпорт – 72,2 млн. дол. США (81%). Позитивне для України сальдо за зазначений період – 189,2 млн. дол. США. 

Інвестиційне співробітництво

У 2013 р. Саудівська Аравія інвестувала в економіку України 1,3 млн. дол. США (сфера обслуговування).

Договірно-правова база:

Кількість чинних документів: 7.

Українська громада

На території Саудівської Аравії проживає близько 600 громадян України.

Дипломатичні установи:

-  Посольство України в КСА (з червня 1996 р.) - http://saudiarabia.mfa.gov.ua

-  Посольство КСА в Україні (з липня 2009 р.).

Республіка Сенегал

Визнання України: 2 червня 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 25 листопада 1992 р.

Контакти на рівні зовнішньополітичних відомств:

27.09.2010 р. - зустріч міністрів закордонних справ у Нью-Йорку під час 65-ї сесії ГА ООН.

14-17.06.2011 р. - офіційний візит Міністра закордонних справ Сенегалу до України.

23.02.2013 р. - візит Заступника Міністра закордонних справ України до Сенегалу.

30.11.2014 р.  - зустріч міністрів закордонних справ у Дакарі в рамках роботи ХV-го саміту Міжнародної організації Франкофонії.

Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України у першому півріччі 2016 року обсяг торгівлі товарами між двома країнами становить 31,4 млн. дол. США. Експорт склав 31,2 млн. дол. США, а імпорт – 200 тис. дол. США. Позитивне для України сальдо складає 31,0 млн. дол. США.

У 2015 р. обсяг двостороннього товарообігу склав 53,3 млн. дол. США. Український експорт становив 53,2 млн. дол. США, імпорт – 159 тис. дол. США. Позитивне для України сальдо складає 53,1 млн. дол. США.

У 2014 р. двосторонній товарообіг склав 66 млн. дол. США. Український експорт становив 65,7 млн. дол. США, імпорт – 0,3 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо становить 65,4 млн. дол. США.

Основними статтями експорту України до Сенегалу є чорні метали (80%), продукція неорганічної хімії (8,7%), добрива (7,3%). Імпорт із Сенегалу здійснюється за такими товарними позиціями, як овочі (46%) та рибопродукти (34,8%).

Співробітництво у сфері освіти:

Щорічно у ВНЗ України навчається близько 20 студентів з Республіки Сенегал.

Договірно-правова база:

Кількість чинних говорів: 3

Ключові документи: Договір про правову допомогу в цивільних і кримінальних справах, Договір про видачу правопорушників та Договір про передачу засуджених осіб.

Дипломатичні установи: Посольство України в Республіці Сенегал (з 2012 р.), http://senegal.mfa.gov.ua/ua.

Сирійська Арабська Республіка

1. Визнання України: 28 грудня 1991 р.

2. Встановлення дипломатичних відносин: 31 березня 1992 р.

3. Політичний діалог:

Основні контакти на найвищому рівні:

20-22 квітня 2002 р.  – офіційний візит Президента України до Сирії.

2-3 грудня 2010 р. – візит Президента Сирії в Україну.

16-17 лютого 2011 р. – робочий візит  української делегації під керівництвом Першого Віце-прем’єр-міністра України до Сирії.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

1996, 2004, 2007 рр. – візити до Сирії заступників Міністра закордонних справ України.

24-26 серпня 2010 р. – візит в Україну Міністра закордонних справ Сирії.

9 червня 2011 р. – візит заступника Міністра закордонних справ Сирії в Україну.

2011, 2012 рр. – зустрічі Міністра закордонних справ України з Міністром закордонних справ та у справах міграції Сирії у рамках участі у чергових сесіях ГА ООН у Нью-Йорку.

Міжпарламентське співробітництво:

2004 р. – візит в Україну делегації Народних зборів Сирії.

2007 р. – візит в Україну Голови Народних зборів Сирії.

3-7 травня 2012 р. – візит в Сирію делегації Депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з САР.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова українсько-сирійська комісія з питань торговельно-економічного та технічного співробітництва – наразі немає.

4. Торговельно-економічне співробітництво:

За даними Державної служби статистики України у 2014 р. загальний товарообіг між Україною та Сирією склав 174,7 млн. дол. США, при позитивному для України сальдо у 157,8 млн.дол.США. При цьому експорт з України до Сирії становив 162 млн. дол. США, імпорт з Сирії  - 8,2 млн. дол. США.

У I-у півріччі 2015 р. загальний товарообіг з Сирією становив 59,6 млн.дол.США. При цьому експорт українських товарів дорівнює 54,6 млн.дол.США (63,3% відносно аналогічного періоду 2014р.), а імпорт – 3,7 млн.дол.США (162,1% відносно аналогічного періоду 2014р.).

5. Договірно-правова база:

Кількість чинних документів: 48.

Ключові документи: Договір про правові відносини і взаємну правову допомогу в цивільних і кримінальних справах, Консульська конвенція.

6. Українська громада:

У зв’язку із загостренням безпекової ситуації, починаючи з березня 2011 р. значна кількість українців залишила територію Сирії. Співвітчизників, які не мали змоги залишити Сирію самостійно, було евакуйовано Українською державою.

7. Дипломатичні установи: Посольство України в Сирії (з лютого 2000 р.) http://syria.mfa.gov.ua

Об’єднана Республіка Танзанія

Визнання: 8 червня 1992 року.

Встановлення дипломатичних відносин: 8 липня 1992 р.

Політичні відносини:

Україна розглядає Об’єднану Республіку Танзанія як важливого та перспективного партнера на Африканському континенті.

Торговельно-економічні відносини:

За даними Державної служби статистики України, за січень-вересень 2016 року обсяг торгівлі товарами між двома країнами становить 9,6 млн. дол. США. Експорт склав 2,0 млн. дол. США, а імпорт – 7,6 млн. дол. США.

У 2015 році намітилися тенденція до суттєвого збільшення двосторонніх обсягів торгівлі товарами між двома країнами (25,1 млн. дол. США). Так, за підсумками 2015 року експорт українських товарів до Танзанії збільшився майже у два рази і склав 13,8 млн. дол. США. Імпорт танзанійських товарів до України збільшився на 9% і становив 11,3 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо у торговельних операціях з Танзанією у 2015 році становило – 2,5 млн. дол. США.

У 2014 р. обсяг торгівлі товарами між двома країнами становив 17,6 млн. дол. США. Експорт: 7,3 млн. дол. США, імпорт: 10,3 млн. дол. США. У 2013 р. товарообіг склав 29 млн. дол. США.

Основу українського експорту складають: мінеральні добрива (75%) та чорні метали (11%). Україна імпортує з Танзанії тютюн (95%), чай і каву (3%).

Наукове та освітнє співробітництво:

Щорічно в Україні здобувають освіту понад 100 громадян Танзанії.

Договірно-правова база:

Встановлення дипломатичних відносин (у формі обміну нотами) 14 квітня 1992 року.

Дипломатичні представництва України: Посольство України в Республіці Кенія.

 

http://kenya.mfa.gov.ua/ua

Туніська Республіка

Визнання України: 25 грудня 1991 р.

Дипломатичні відносини встановлено: 24 червня 1992 р.

Основні контакти високого рівня:

6-8 грудня 1993 р. – офіційний візит Президента України Л.М.Кравчука до Туніської Республіки.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

4-и раунди політичних консультацій на рівні заступників міністрів.

28 вересня 2010 р. – у рамках участі в роботі 65-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко провів робочу зустріч з Міністром закордонних справ Туніської Республіки К.Моржаном.

29 листопада 2014 р. – у рамках участі в роботі 15-го саміту Міжнародної організації Франкофонії відбулася зустріч міністрів закордонних справ України П.А.Клімкіна та Тунісу М.Хамді.

Делегація Тунісу підтримала резолюцію «Територіальна цілісність України» 27 березня 2014 р.

Існуючі двосторонні органи високого рівня:

Міжурядова українсько-туніська комісія з питань торговельно-економічного та технічного співробітництва (заснована 19 червня 2008 р. у м. Київ).

Торговельно-економічне співробітництво

У 2014 р. обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною та Тунісом склав 340,5 млн. дол. США, і збільшився на 8,96% у порівнянні з 2013 р., який дорівнював 312,5 млн. дол. США.

Експорт у 2014 р. у порівнянні з аналогічним періодом 2013 р. збільшився на 10,3% і склав 329,3 млн. дол. США.

Імпорт становив 11,2 млн. дол. США (зменшився на 20%). Позитивне сальдо на користь України становило 318,1 млн. дол. США.

Основними категоріями товарів українського експорту до Тунісу були чорні метали, продукти рослинного походження (зернові культури), жири та олії, залишки та відходи харчової промисловості.

Основу українського імпорту складали текстильні вироби, взуття, продукти харчування, електричні машини, пластмаси та полімерні матеріали.

Експорт послуг за 2014 р. – 4,9 млн. дол. США (зменшення на 23,5%). Імпорт послуг – 1,6 млн. дол. США (зменшення на 72,9%). Позитивне сальдо торгівлі послугами становить 3,3 млн. дол. США.

За показниками обсягу торгівлі товарами і послугами з Україною у 2014 р. Туніс став другим торговельно-економічним партнером нашої держави в Африці, поступившись першим місцем Єгипту.

У першому півріччі 2015 року експорт товарів склав 146,6 млн. дол. США, що становить 83,1% у порівнянні з аналогічним періодом 2014 р.

Імпорт за перше півріччя 2015 р. склав 3,8 млн. дол. США (збільшився на 90%). Позитивне сальдо на користь України дорівнює 142,7 млн. дол. США.

Договірно-правова база

Кількість чинних договорів: 15.

Ключові документи: Декларація про принципи відносин дружби і співробітництва, Угода про торговельно-економічне співробітництво, Угода про науково-технічне співробітництво.

Інвестиційне співробітництво

З 2013 р. в Тунісі діє представництво української компанії YNG Exploration, яка уклала з туніською компанією ЕТАР угоду про видобуток та розподіл продукції, видобутої на нафтогазовій ділянці Араіфа (південь Тунісу). Початкова вартість проекту 21 млн. дол. США.

У жовтні 2014 р. ліцензію на право реалізації своєї продукції на туніському ринку отримало ПАТ «КрАЗ». У лютому 2015 року ексклюзивним дистриб’ютором ПАТ «КрАЗ» у Тунісі компанією «Societe Africaine de Distribution Autocar» (ADA) побудовано перший в країнах Арабського Магрибу салон автомобілів “КрАЗ».

Українська громада

На консульському обліку Посольства України в Тунісі перебуває 420 громадян України. У жовтні 2014 р. при Посольстві України в Тунісі відкрито суботні курси української мови для дітей громади.

Дипломатичні установи: Посольство України в Тунісі (з 1996 р.) http://tunis.mfa.gov.ua

Посольство Тунісу в Російській Федерації.

Посол України в Туніській Республіці за сумісництвом - М.В.Нагорний (з 2015 р.).

Посол Тунісу в Україні (з резиденцією у Москві) – Алі Гуталі (з 2012 р.)

Центральноафриканська Республіка

Встановлення дипломатичних відносин: 14 червня 1995 року.

Торговельно-економічне співробітництво

За підсумками 2014 року зовнішньоторговельний оборот між  Україною та ЦАР дорівнював 102,3 тис. дол. США, що на 88,7% менше порівняно з 2013 роком.

Основними статтями експорту України  до ЦАР були: м’ясо та їстівні субпродукти. Імпорт з ЦАР складався з послуг повітряного транспорту, а також послуг, пов’язаних з подорожами.

Товарного імпорту з ЦАР у 2014 році не було.

Договірно-правова база

Угода між Урядом Союзу Радянських Соціалістичних Республік та Урядом Центральноафриканської Республіки про повітряне сполучення від 25.12.1965 року.

Українська меншина

Українська меншина у Центральноафриканській Республіці відсутня.

Дипломатичні установи: відносини з ЦАР входять до сфери відповідальності Посольства України у Франції. В Україні інтереси ЦАР представляє Посольство Центральноафриканської Республіки в Російській Федерації.

Республіка Чад

Визнання незалежності України: 20 лютого 1992 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 27 липня 1993 р.

Політичний діалог

Основні контакти високого рівня:

Липень 2004 р. – офіційний візит до України Міністра національної оборони, колишніх бійців та жертв війни Чаду Е.Надінгара.

20-23 лютого 2006 р. – візит до України делегації Чаду на чолі з Міністром шахт та енергетики Ю.Абассалахом.

Чад підтримав проект резолюції ГА ООН «Територіальна цілісність України» 27 березня 2014 р.

Торговельно-економічне співробітництво

У 2014 р. обсяг торгівлі товарами між Україною та Чадом склав 13,9 млн. дол. США (у 2013 р. – 31 млн. доларів США). Позитивне сальдо – 13,9 млн. дол. США.

За перше півріччя 2015 р. експорт українських товарів до Чаду слав 1 млн. дол. США (7,6% у порівнянні з даними за 2014 р.). Позитивне сальдо 1 млн. дол. США.

Дипломатичні установи: Чад належить до зони відповідальності Посольства України в Державі Лівія  http://libya.mfa.gov.ua

У жовтні 2013 р. Посла України в Лівії М.В.Нагорного призначено Послом України в Республіці Чад за сумісництвом.

Інтереси Чаду в Україні представляє Посольство Республіки Чад в РФ. Посол Чаду в РФ Юссуф Абассалах вручив вірчі грамоти Президентові України 26 травня 2015 р. (копії вірчих грамот – 26.05.2015р.).

У м. Нджамена діє Почесне консульство України. Почесний консул – Абакер Тагер Мусса.

 

Визнання України: 5 травня 1993 р.

Встановлення дипломатичних відносин: 5 травня 1993 р.

Політичні відносини:

Україна розглядає Республіку Кенія як важливого та перспективного партнера на Африканському континенті.

30 листопада – 1 грудня 2016 року у м.Найробі відбувся черговий раунд політичних консультацій між МЗС України та МЗС Кенії.

Торговельно-економічні відносини:

За даними Державної служби статистики України, за січень-вересень 2016 року обсяг торгівлі товарами між двома країнами становить 30,9 млн. дол. США. Експорт склав 26,3 млн. дол. США, а імпорт – 4,6 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо становить 21,7 млн. дол. США.

У 2015 році обсяг торгівлі товарами між двома країнами становив 55,8 млн. дол. США. Експорт склав - 49,9 млн. дол. США, а імпорт – 5,9 млн. дол. США. Позитивне для України сальдо у торговельних операціях з Кенією у 2015 році становило - 44,0 млн. дол. США.

У 2014 р. обсяг торгівлі товарами між двома країнами становив 134,7 млн. дол. США. Експорт складав 126,4 млн. дол. США, імпорт - 8,3 млн. дол. США. У 2013 році обсяг торгівлі товарами склав 154,7 млн. дол. США, а у 2012 році становив 91,4 млн. дол. США.

Структура двосторонньої торгівлі: експорт – зернові культури (пшениця) (68%), мінеральні добрива (17,5%); імпорт – кава та чай (88%), насіння і плоди (3,7%), тютюн (1%).

Наукове та освітнє співробітництво:

Щорічно вищу освіту в Україні здобувають понад 100 громадян Кенії.

Договірно-правова база:

- Протокол про встановлення дипломатичних відносин (05.05.1993 р.);

- Меморандум про взаєморозуміння щодо консультацій між МЗС України і Республіки Кенія (01.12.2004 р.);

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Кенія на виконання статті 83 bis Конвенції про міжнародну цивільну авіацію стосовно розподілу функцій та обов’язків щодо нагляду за безпекою польотів (25.08.2006 р.).

Українська громада в Кенії складає близько 50 осіб. На території Кенії як правило регулярно перебувають близько ста громадян України.

Дипломатичні представництва України: Посольство України в Республіці Кенія.

http://kenya.mfa.gov.ua/ua