• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Африканський Союз
Опубліковано 14 грудня 2019 року о 17:34

Африканський Союз (АС) – міжнародна міжурядова організація, заснована 9 липня 2002 р. АС є правонаступницею Організації африканської єдності (ОАЄ), яка об’єднує 54 держави Африки.

Робочі мови АС: англійська, арабська, португальська, французька.

Створення АС стало відповіддю на безпекові виклики, численні війни і конфлікти та на загрозу маргіналізації континенту в контексті процесів глобалізації.

Основу правової бази АС складають Договір про створення Африканського економічного співтовариства (1991 р.) та Установчий акт Африканського союзу (набув чинності 2001 р.).

Штаб-квартира організації розташована в місті Аддис-Абеба (столиця Ефіопії).

Головними завданнями та принципами Африканського Союзу є:

розбудова процвітаючої Африки для забезпечення вагомого місця континенту в глобальній економіці;

політична інтеграція континенту на основі ідей панафриканізму та відродження Африки;

розвиток демократії, забезпечення прав і свобод населення країн континенту, верховенство права;

мир та безпека континенту;

збереження культурної ідентичності, спільної спадщини і цінностей;

сприяння міжнародному співробітництву відповідно до Статуту ООН та Загальної декларації прав людини.

Структуру Африканського Союзу становлять:

Асамблея – вищий орган АС, до складу якої входять глави держав та урядів членів Союзу. Визначає політику АС, встановлює пріоритети, схвалює щорічну програму діяльності, бюджет організації, контролює виконання рішень на самітах глав держав, які скликаються двічі на рік (у січні та червні).

Голова Асамблеї АС обирається на щорічній ротаційній основі.

Виконавча рада – підзвітний Асамблеї головний, виконавчий, постійно діючий орган АС. До її складу входять міністри закордонних справ держав-членів. Засідання Ради скликаються двічі на рік перед проведенням чергової Асамблеї, або позачергово. Рішення приймають консенсусом або, у разі не досягнення консенсусу, двома третинами голосів. До сфери компетенції Виконавчої ради входить попередження, відслідковування та розв’язання конфліктів, проведення миротворчих операцій, застосування санкційних механізмів тощо.

Панафриканський парламент складається з 250 представників, обраних законодавчими органами 50 африканських країн. Виконує консультативні функції, розташований у м. Мідранд (Південно-Африканська Республіка). Основним завданням інституції є всеохоплююча участь Африканських народів у розвитку та економічній інтеграції континенту. Парламент є платформою для участі громадян усіх африканських держав в дискусіях та процесах прийняття рішень щодо проблем і викликів континенту. До його складу входять п’ять кокусів, які представляють Західний, Південний, Північний, Східний та Центральний африканські регіони.

Комісія – постійно діючий секретаріат організації, що складається з Голови, його заступника та восьми членів (комісарів), які постійно працюють у штаб-квартирі АС та виконують адміністративні функції. Комісари обираються на чотирирічній термін. За ними закріплені такі галузі співробітництва, як мир та безпека, політичні питання, торгівля та промисловість, енергетика та інфраструктура, соціальна сфера, питання науки та технології, економічні питання.

Комітет постійних представників є допоміжним та консультативним органом Виконавчої ради, який складається з постійних представників країн-членів АС при Союзі (як правило – послів цих держав в Аддис-Абебі), засідає раз на місяць. Опікується підготовкою порядку денного засідань Виконавчої ради та проектів її рішень.

Спеціальні технічні (галузеві) комітети опрацьовують галузеві проекти та програми Африканського Союзу та передають їх на розгляд Виконавчої ради. Забезпечують координування, супроводження та оцінювання імплементації рішень органів АС.

До складу кожного комітету входять Міністри країн-членів та високопосадові країн, відповідальні за окремі галузі співробітництва. Комітети підпорядковуються Виконавчій раді.

Рада миру та безпеки є органом у складі 15 виборних членів, кожен з яких обирається Виконавчою Радою АС. П’ять членів обираються терміном на три роки, десять членів - на два роки. Члени Ради обираються за принципом рівної регіональної представленості та ротації держав. Ротація держав погоджується між регіональними групами, які представлені за формулою: Західна група – 4 місця, Південна група – 3 місця, Північна група – 2 місця, Східна та Центральна африканські групи по 3 місця.

Основними функціями Ради є забезпечення колективної безпеки та превентивних заходів щодо підтримання миру, ефективного реагування на конфліктні та кризові ситуації, координація заходів із встановлення миру, утворення операцій з підтримання миру.

Фінансовими інституціями АС є Африканський Центральний банк, Африканський Монетарний фонд та Африканський Інвестиційний банк.

У Секретаріаті та різних регіональних установах АС працює 1,4 тис. службовців (з них понад чверть – громадяни Ефіопії).

Бюджет Африканського Союзу формується за рахунок внесків країн-членів, та іноземних країн. Серед найбільших контрибуторів до бюджету організації є Алжир, Ангола, Єгипет, Нігерія та Південно-Африканська Республіка.

Окремі країни та організації, зокрема Велика Британія, Канада, Німеччина та інші, а також ЄС, беруть участь у фінансуванні АС. Щорічний бюджет Африканського Союзу складає близько 500 млн дол. США.

Співробітництво з Україною

22 червня 2016 року Україна набула статус спостерігача в Африканському Союзі.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux