• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Центральноєвропейська ініціатива
Опубліковано 14 грудня 2019 року о 17:18

Центральноєвропейська ініціатива (ЦЄІ) є регіональним угрупованням країн Центральної та Східної Європи, діяльність якої має на меті налагодження багатостороннього співробітництва у політичній, соціально-економічній, науковій та культурній сферах та сприяння на цій основі зміцненню стабільності і безпеки в регіоні. До її складу входить 18 країн – Албанія, Австрія, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Чеська Республіка, Угорщина, Італія, Македонія, Молдова, Польща, Румунія, Сербія, Словаччина, Словенія, Чорногорія та Україна.

У листопаді 1989 р. у м. Будапешт Італією, Австрією, Угорщиною та Югославією було створено угруповання під назвою «Квадрогонале» з метою, зокрема, забезпечення підготовки Угорщини та Югославії до їхнього майбутнього членства у Європейському Союзі. Поступово розширюючись, у 1992 р. угруповання змінило назву на Центральноєвропейська ініціатива. Виконавчий секретаріат ЦЄІ розташований у м.Трієст (Італія).

Структурно діяльність ЦЄІ здійснюється на трьох рівнях: глав урядів, міністрів закордонних справ, а також національних координаторів країн-членів Ініціативи.

ЦЄІ шукає можливості відігравати більш помітну роль як регіональна міжнародна організація, одним з пріоритетних напрямків діяльності якої є всебічне сприяння вступу її країн-членів до Євросоюзу. ЦЄІ активно співпрацює з іншими європейськими регіональними організаціями, такими як Адріатично-Іонічна Ініціатива, Рада регіонального співробітництва, ОЧЕС, Рада держав Балтійського моря тощо.

У реалізації своїх цілей ЦЄІ спирається на підтримку парламентарів та бізнесових кіл країн-членів через спеціально утворені структури. Це, відповідно, Парламентський вимір ЦЄІ та Ініціатива Центральноєвропейських торгівельних палат. Зазначені структури не входять безпосередньо до ЦЄІ і діють незалежно, здійснюючи загальну координацію через Секретаріат ЦЄІ.

Україна почала розвивати контакти з ЦЄІ у 1992 р. шляхом участі в діяльності кількох робочих груп Ініціативи. У березні 1994 р. наша держава отримала статус члена Асоційованої Ради ЦЄІ, а 31 травня 1996 р. набула статус повноправного члена.

Україна розглядає ЦЄІ як важливий механізм інтеграції до європейського економічного та політичного простору, а також зміцнення стабільності в регіоні та подальшого розвитку всебічних відносин між країнами-членами Ініціативи. Фахівці України беруть участь у діяльності діючих у рамках ЦЄІ експертних мереж за такими напрямами як транскордонне співробітництво, транспорт, енергетика, наука і технології. На постійній основі здійснюється робота, спрямована на активізацію участі підприємств та організацій України у реалізації проектів співробітництва в рамках Ініціативи.

Україна головувала в ЦЄІ у 2012 році. Протягом 2013 р. співробітництво України з ЦЄІ здійснювалося у форматі «трійки», до якої входили також Угорщина та Австрія.

У 2014 році представники України взяли участь у зустрічі міністрів закордонних справ ЦЄІ (03.06.2014 р., м.Відень), міжнародному семінарі «25 років ЦЄІ і Східне партнерство» (16.09.2014 р., м.Мінськ), засіданні міністрів освіти і науки ЦЄІ (24.09.2014 р., м.Трієст), міжнародній конференція з питань транспорту та логістики (25-26.09.2014 р., м.Відень),  зустрічі міністрів сільського господарства країн ЦЄІ (8-10.10.2014 р., м.Відень), ювілейному саміті глав урядів країн-учасниць ЦЄІ (24.11.2014 р., м.Відень).

Україна також була представлена на молодіжному форумі «Право на діалог» (03-05.10.2014 р., м.Трієст), VIII Європейському медійному форумі Південно-Східної Європи (19.10.2014р., м.Скоп’є; було відзначено роботу представниці  України – журналістки Ганни Бабінець) та ін.

Від імені головоючої в ЦЄІ Австрії у 2014 році було зроблено дві заяви (07.03.2014 та 02.09.2014) на підтримку територіальної цілісності та суверенітету України.

Співробітництво України в рамках ЦЄІ 2015 року

2015 року в ЦЄІ головує Республіка Македонія.

2015 року представники України брали участь у низці заходів під егідою ЦЄІ, зокрема, 20-21 січня у Вінниці та 22-13 січня у Черкасах відбулися семінари-тренінги «Участь громадськості у бюджетному процесі на місцевому рівні», 3 лютого в Трієсті (Італія) представники Національної академії наук України взяли участь в конференції «Danube-INCO.NET: Просування досліджень та інновацій в Дунайському регіоні»; 9-18 березня у Празі (Чехія) троє представників України взяли участь у тренінгу з культурного менеджменту; 16-17 квітня у Будапешті (Угорщина) представники від Мінекономіки та Мінрегіону взяли участь у 4-ій зустрічі погоджувальних органів EGTC - ,,Обмін досвідом погоджувальних органів EGTC – економічний розвиток з точки зору ЄС та ЦЄІ»; 16-18 квітня у Києві за фінансового сприяння ЦЄІ відбулася П’ята міжнародна конференція «Розвиток органічного сектору в Центральній/Східній Європі та країнах Центральної Азії».

Українські дипломати взяли участь у Дипломатичному форумі, що традиційно проводиться під егідою ЦЄІ (14-16 травня Дубровнику (Хорватія).

20 травня в Скоп’є (Македонія) українська парламентська делегація взяла участь в засіданні Парламентського комітету ЦЄІ.

Динамічно розвивається співробітництво у сфері культури. Відома українська поетеса, перекладачка, автор прозових творів Катерина Калитко перемогла в конкурсі на отримання стипендії на стажування в рамках ЦЄІ. ЇЇ стажування проходитиме в Боснії і Герцеговині.

Український музичний дует зайняв перше місце на 16 Міжнародному конкурсі камерної музики в Трієсті.

Активним є співробітництво в сфері освіти та науки. Одеський морський університет є головною установою університетської мережі ЦЄІ в Україні, регулярно виконує проекти ЦЄІ. Інститут теоретичної фізики (ІТФ) ім. М.М.Боголюбова НАН України на постійній основі співпрацює з Міжнародним центром теоретичної фізики ім. Абдуса Салама. В рамках співробітництва 15-20 червня 2015 року на базі ІТФ НАН України відбулася Міжнародна школа для молодих учених за темою: «Anomalous transport, superconductivity and magnetism in nanosystems». Фінансування заходу здійснювалося за рахунок Міжнародного центру теоретичної фізики ім. Абдуса Салама.

Українські науковці планують взяти участь в реалізації програми PRAISE. Зокрема, досягнуто домовленості щодо участі вчених НАН України у проектах програми PRAISE з біопалива (Advanced Biofuels), що формуються ЦЄІ. На сьогодні проводяться перемовини з іноземними колегами щодо підготовки кластеру, підготовлена узагальнена інформація про установи НАН України, які можуть бути залучені до реалізації проектів ЦЄІ біоенергетичного спрямування. З огляду на те, що з боку ЦЄІ було висловлено запевнення надати підтримку проведенню в Україні Міжнародного наукового симпозіуму з біопалива, продовжуються переговори з організації цього заходу у 2016 році. Україна ткож прагне набути членство в Міжнародному центрі генетичної інженерії і геноміки (ICGEB).

18 травня 2015 року Наглядова Рада (Board of Governors) ICGEB на річному засіданні ухвалила рішення про приєднання України до зазначеного Центру і запросила українську сторону до здійсненя практичних кроків з реалізації цього рішення (підписання Статуту, прийняття офіціних рішень державою і передача підписаного документа до ООН на зберігання).

Співробітництво України з ЦЄІ має бути спрямоване на максимальне залучення потенціалу, зокрема фондів цього об’єднання, просування в напрямку членства в Євросоюзі, використання системи Ініціативи для посилення іміджу нашої країни. Перспективи такої участі, безперечно, пов’язані із значною активізацією проектної діяльності, підвищенням присутності представників України на заходах ЦЄІ усіх рівнів та в її структурах і, таким чином, посиленням ваги у процесі прийняття рішень в рамках цього регіонального угруповання в цілому.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux