ЕКОВАС засновано у 1975 році (оновлений договір щодо ЕКОВАС набув чинності у 1995 році). До його складу входять 15 держав Західної Африки: Бенін, Буркіна-Фасо, Кабо-Верде, Кот-Д’Івуар, Гамбія, Гана, Гвінея, Гвінея-Біссау, Ліберія, Малі, Нігер, Нігерія, Сенегал, Сьєрра-Леоне та Того.
Площа країн-членів об’єднання становить 6,1 млн. кв. км, населення перевищує 220 млн. осіб.
Штаб-квартира ЕКОВАС знаходиться у м. Абуджа, Нігерія.
До головних завдань ЕКОВАС належать:
ЕКОВАС досягло суттєвого прогресу на шляху лібералізації взаємної торгівлі, вдосконалення багатостороннього платіжного механізму. З травня 2005 року діє митний союз країн-членів ЕКОВАС. У рамках ЕКОВАС відбувається реалізація економічних проектів в галузі енергетики: побудова Західноафриканського газопроводу, створення єдиної енергетичної мережі, Західноафриканського енергетичного пулу.
Структура ЕКОВАС складається з таких органів:
Рада глав держав та урядів
Найвищий політичний орган ЕКОВАС, проводить чергові сесії раз на рік (та позачергові сесії за потребою). Щорічно обирається держава-член, якій передається головування. Рада несе відповідальність за загальне керівництво і контроль за діяльністю Співтовариства. Рішення Ради носять обов'язковий характер і повинні прийматися в залежності від питання яке розглядається: або одноголосно, або шляхом консенсусу, або більшістю в 2/3 голосів.
Рада міністрів
Збирається не менше двох разів на рік. До її складу входять по два представники від кожної держави-члена (міністри у справах ЕКОВАС та інший член уряду). Рада Міністрів несе відповідальність за поточну діяльність та розвиток Співтовариства, затверджує програми роботи та бюджети, надає рекомендації, видає директиви з переданих на її розгляд питань. Рішення приймаються консенсусом.
Комісія
Відповідає за виконання рішень, прийнятих Радою глав держав та урядів. Відстежує своєчасність сплати державами-членами внесків на реалізацію програм та контролює витрати згідно з ними. Очолює Комісію Голова, який призначається Радою глав держав та урядів на чотирирічний строк без права переобрання. До складу Комісії входять Президент, його заступник та тринадцять комісарів.
Парламент
Парламент виконує дорадчі та консультативні функції, у перспективі передбачається його перетворення на повноцінний законодавчий орган, на кшталт Європарламенту. Він складається з 115 депутатів, які обираються з членів парламентів держав-членів ЕКОВАС. Парламент очолює Спікер, якого призначає Рада глав держав та урядів. Кожна держава має, щонайменше, 5 місць у Парламенті, решта місць розподіляється в залежності від кількості населення країни.
Суд
Суд покликаний забезпечити дотримання закону та принципів справедливості, а також уповноважений тлумачити та застосовувати положення Договору та всіх інших документів, прийнятих Співтовариством, а також виконувати функції арбітражу. Він складається з 7 суддів, які призначаються Радою глав держав та урядів за поданням Юридичної ради ЕКОВАС. Рішення Суду є обов’язковими для держав-членів.
Банк інвестицій та розвитку
Банк є міжнародною фінансовою установою, що покликана сприяти економічному розвитку в Західній Африці шляхом фінансування проектів та програм ЕКОВАС, зокрема, щодо транспорту, енергетики, телекомунікацій, промисловості, подолання бідності, навколишнього середовища та природних ресурсів. Розташований у м. Ломе (Того).
Організація також має низку спеціалізованих установ:
17 листопада 2015 року відбулася акредитація Посла України в Нігерії В.Є.Александрука в статусі Спеціального представника України при ЕКОВАС.