• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Організація Американських держав
Опубліковано 14 грудня 2019 року о 17:39

Організація американських держав (ОАД) – міжнародна організація Західної півкулі, яка була створена 30 квітня 1948 року на IX Міжамериканській конференції у Боготі (Колумбія) на основі Панамериканського союзу, який існував з 1890 року.

Сьогодні ОАД об'єднує 35 держав: Антигуа і Барбуду, Аргентину, Багамські Острови, Барбадос, Беліз, Болівію, Бразилію, Венесуелу, Гаїті, Гайану, Гватемалу, Гондурас, Гренаду, Домініку, Домініканську Республіку, Еквадор, Канаду, Колумбію, Коста-Ріку, Мексику, Нікарагуа, Панаму, Парагвай, Перу, Сальвадор, Сент-Вінсент і Гренадіни, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсію, США, Суринам, Тринідад і Тобаго, Уругвай, Чилі і Ямайку. До 1962 року у роботі ОАД брала участь Республіка Куба.

Інститут постійних спостерігачів при ОАД було запроваджено у 1971 році. Спостерігачами при Організації є 72 держави Європи, Америки та Азії, у тому числі Україна (з травня 1994 року).

Цілі організації

Цілі і принципи діяльності Організації Американських держав закріплені у Статуті 1948 року. Пізніше до Статуту вносилися зміни у 1967, 1985, 1992 та 1993 роках.

Головними цілями Організації Американських Держав є:

 • посилення миру і безпеки на континенті;
 • просування і консолідація демократії;
 • превентивна дипломатія та мирне вирішення спорів між державами-членами;
 • вжиття спільних заходів щодо держав у випадку агресії;
 • вирішення політичних, юридичних та економічних проблем між державами-членами;
 • сприяння економічному, соціальному та культурному розвитку;
 • боротьба з бідністю.

У 1990-х роках після поширення демократії в Латинській Америці пріоритетами ОАД також  виступають посилення демократії, захист прав людини, сприяння розвитку зовнішньої торгівлі, боротьба з корупцією і наркотиками, просування цілей сталого розвитку, а також боротьба із зміною клімату.

Органи ОАД

Вищим органом Організації Американських Держав є Генеральна Асамблея (ГА), яка визначає загальну політику Організації, структуру і функції органів ОАД, затверджує програми та бюджет. Сесії ГА проводяться щорічно та почергово в країнах-учасницях ОАД. Рішення ГА приймаються більшістю голосів, за винятком тих випадків, коли згідно зі статутом вимагається дві третини голосів. Остання, 48-ма чергова сесія ГА ОАД проходила 4-5 червня 2018 року у Вашингтоні.

Консультативна нарада міністрів закордонних справ скликається для розгляду особливо важливих питань. При цьому форумі функціонує Консультативний комітет оборони, який складається з вищих військових представників держав-членів ОАД.

Під керівництвом Генеральної Асамблеї працюють такі основні органи ОАД з широкими повноваженнями, як ради.

Постійна рада здійснює загальне керівництво і контроль за повсякденною діяльністю організації і виконує функції Консультативного органу і комітету з підготовки сесій Генеральної Асамблеї. Засідання Постійної ради відбуваються два рази на місяць у штаб-квартирі ОАД.

Міжамериканська економічна і соціальна рада покликана сприяти розвитку економічного співробітництва між державами-членами. Вона проводить одну зустріч на рік на рівні міністрів.

Міжамериканська рада з питань освіти, науки і культури займається питаннями активізації співробітництва і обмінів у сфері освіти, науки, культури.

Міжамериканський правовий комітет діє як консультативний орган з юридичних питань, сприяє розвитку і кодифікації міжнародного права, вивчає правові проблеми ОАД; Складається з 11 правознавців; знаходиться у Ріо-де-Жанейро (Бразилія).

Міжнародна комісія з прав людини також виконує функції консультативного органу ОАД. Сприяє дотриманню і захисту прав людини у державах-членах; складається із семи юристів; знаходиться у Вашингтоні (США).

Генеральний секретаріат – центральний постійно діючий орган, який очолює Генеральний секретар; здійснює політику і програми, які прийняті Генеральною Асамблеєю і радами. Генеральний секретар обирається Генеральною Асамблеєю терміном на п’ять років. З травня 2015 року Генеральним секретарем ОАД є Л.Альмагро.

Спеціалізовані конференції займаються спеціальними технічними питаннями або конкретними аспектами розвитку міжамериканського співробітництва.

При ОАД створено шість спеціалізованих установ, які діють на основі багатосторонніх міжурядових угод: Панамериканська організація охорони здоров’я, Міжамериканський дитячий інститут, Міжамериканська комісія жінок, Панамериканський інститут історії і географії, Міжамериканський інститут з питань індійського населення та Міжамериканський інститут сільськогосподарського співробітництва.

Серед інших органів ОАД діє Міжамериканська рада оборони, яка займається плануванням колективної оборони континенту. У 1986 році було створено Міжамериканський комітет з боротьби із розповсюдженням наркотиків.

Бюджет ОАД складається із щорічних внесків держав-членів Організації. У 2018 році бюджет ОАД становить 151 млн дол. США.

Штаб-квартира ОАД знаходиться у Вашингтоні. Офіційними мовами Організації є іспанська, англійська, французька та португальська.

Співробітництво України з ОАД

Україна є спостерігачем при Організації Американських Держав з травня 1994 року. Представники України регулярно беруть участь у сесіях Генеральної Асамблеї, засіданнях Постійного комітету та інших органів ОАД.

Серед пріоритетів співробітництва Україна-ОАД на сучасному етапі є забезпечення підтримки в рамках міжнародних організацій, розвиток торговельно-економічних зв’язків, захист прав і свобод наших громадян, а також укладення міжнародних договорів про лібералізацію візового режиму.

30 листопада 2015 року відбулася акредитація Надзвичайного і Повноважного Посла України в США В. О. Чалого в статусі Постійного представника України при Організації Американських Держав.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux