• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Допомога ЄС у сфері інституційної розбудови
Опубліковано 14 грудня 2019 року о 16:46

Програма Всеохоплюючої інституційної розбудови Україна – ЄС (Ukraine – EU Comprehensive Institution Building Programme – CIB) є складовою ініціативи Європейського Союзу «Східне партнерство».

Програма СІВ реалізується в Україні відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Європейською Комісією щодо Рамкового документа програми Всеохоплюючої інституційної розбудови, підписаного у жовтні 2010 р.

Програма СІВ спрямована на підтримку в проведенні інституційної реформи в Україні відповідно до європейських стандартів з метою створення належного внутрішньодержавного механізму імплементації Угоди про асоціацію з ЄС.

Загальну координацію роботи з реалізації Програми СІВ в Україні здійснює Національне агентство з питань державної служби.

Програма СІВ передбачає проведення в Україні інституційних реформ з чотирма напрямами:

1. Реалізація Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, у тому числі поглибленої зони вільної торгівлі. Мета – підвищення ефективності діяльності системи органів державної влади у сфері європейської інтеграції з метою належного виконання ними зобов’язань, що України візьме відповідно до Угоди про асоціацію.

2. Здійснення санітарних та фітосанітарних заходів. Мета – підвищення ефективності системи державного управління у сфері безпечності харчових продуктів та приведення її у відповідність до стандартів ЄС.

3. Покращення спроможності інституцій у сфері управління міграцією. Мета – посилення спроможності та підвищення ефективності інституційної структури державного управління у сфері управління міграцією.

4. Удосконалення моніторингу та контролю державної допомоги.  Мета – створення в Україні системи моніторингу та контролю державної допомоги відповідно до стандартів та критеріїв ЄС та міжнародних зобов’язань України.

Впровадження інструменту «Twinning» було започатковано Європейською Комісією в 1997 році у зв’язку з розширенням Європейського Союзу. Цей новий інструмент інституційної розбудови був створений з метою адаптації законодавства країн-бенефіціарів до законодавства ЄС.

На сьогодні вже впроваджено більше двох тисяч проектів «Twinning».

Для країн СНД інструмент «Twinning» став доступним з 2005 року у формі так званого проекту «Tacis».

«Twinning» – це форма безпосередньої технічної взаємодії між органами влади держав-членів ЄС та країн-бенефіціарів. «Twinning» має на меті допомагати країнам-бенефіціарам покращувати та підсилювати адміністративне функціонування органів державної влади, їх структуру, людські ресурси, управлінський потенціал, що має сприяти апроксимації національного законодавства до acquis communautaire (законодавство ЄС).

Визначальною рисою проекту «Twinning» є безпосередній обмін специфічним досвідом у окремо взятій сфері державного регулювання з метою впровадження норм та стандартів ЄС, передачу передової практики між державними органами країн-членів ЄС та їхніми партнерами-бенефіціарами.

Проект «Twinning» може бути «класичним» (Classic, тривалістю до 36 місяців), так і «полегшеним» (Light, тривалістю до 6 місяців).

«Twinning» в Україні

Україні була першою серед країн, що розпочали використання інструменту «Twinning».

Проекти «Twinning», що реалізуються в Україні, зосереджуються на наближенні українського законодавства до acquis communautaire, а також мають елементи інституційної реформи.

Координацією процесу реалізації проектів «Twinning» в Україні опікується Національне агентство України з питань державної служби через відкритий 22 листопада 2006 р. Адміністративний офіс програми.

Україна є одним з лідерів за кількістю проектів «Twinning». Наразі робочий план «Twinning» в Україні нараховує понад 50 проектів у сферах державного внутрішнього фінансового контролю, конкурентної політики, регулювання ринку електроенергетики, цивільної авіації, норм і стандартів, космічних технологій, безпеки дорожніх перевезень, транспортної політики і внутрішніх справ).

До впровадження інструменту «Twinning» на сьогодні залучені 33 державні органи (установи) України.

«TAIEX» (Technical Assistance Information Exchange) – це інструмент зовнішньої допомоги, що надається Європейською Комісією для обміну інформацією з метою розбудови інституціональної спроможності, необхідної для адаптації національного законодавства до acquis communautaire. Також одним з головних завдань програми є забезпечення підвищення професійної кваліфікації державних службовців.

Інструмент «TAIEX» був заснований Генеральним Директоратом Європейської Комісії з питань розширення у 1996 році як програма, що покликана допомагати країнам-кандидатам у стислі терміни розв’язати питання запровадження законодавства ЄС.

Країни-бенефіціари інструменту «TAIEX»: Республіка Хорватія, Республіка Ісландія, Турецька Республіка, Республіка Македонія, Республіка Албанія, Боснія і Герцеговина, Республіка Чорногорія, Республіка Сербія, Республіка Косово, Турко-кіпрська громада у північній частині Кіпру, Турецька Республіка Північного Кіпру, Алжирська Народна Демократична Республіка, Республіка Вірменія, Азербайджанська Республіка, Республіка Білорусь, Арабська Республіка Єгипет, Грузія, Держава Ізраїль, Хашимітське Королівство Йорданія, Ліванська Республіка, Велика Соціалістична Народна Лівійська Арабська Джамахирія, Республіка Молдова, Королівство Марокко, Палестина, Сирійська Арабська Республіка, Туніська Республіка, Україна та Російська Федерація.

«ТАІЕХ» використовується також як «після вступний» інструмент для нових країн-членів ЄС (Румунія, Болгарія) та як «перед вступний» інструмент для країн-кандидатів на членство в ЄС (країни Західних Балкан).

Для країн, охоплених Європейською політикою сусідства (зокрема України) «ТАІЕХ» використовується з метою підтримки реалізації пріоритетів, визначених Планами дій, Договорами про співробітництво і цілями, визначеними в ході постійного структурованого діалогу.

У рамках інструменту «TAIEX» за рахунок коштів ЄС надається така допомога:  

  • надання експертів країнам-бенефіціарам в якості радників в процесі імплементації в національне законодавство законодавства ЄС (acquis communautaire);
  • організація навчальних візитів, що дають змогу державним службовцям з країни-бенефіціара вивчити досвід країни-члена ЄС в імплементації acquis communautaire;
  • організація і проведення семінарів та робочих зустрічей з метою представлення та роз’яснення аспектів acquis communautaire.
  • Інструмент «ТАІЕХ» орієнтований в основному на державний сектор країн-бенефіціарів. Водночас, в окремих випадках, проекту інструмент «ТАІЕХ» можуть охоплювати також приватний сектор (у випадку якщо його діяльність напряму пов’язана з імплементацією acquis communautaire.

Основними цільовими групи інструменту «ТАІЕХ»: 

  • державні службовці, що працюють в центральних органах виконавчої влади;
  • державні службовці, що працюють в місцевих органах виконавчої влади та асоціаціях місцевих органів влади;
  • органи юстиції та правоохоронні органи;
  • члени законодавчих органів та державні службовці, що працюють у законодавчих органах та органах місцевого самоврядування;
  • професійні та комерційні асоціації, що представляють соціальних партнерів, представники профспілок та спілок роботодавців;
  • перекладачі, коректори та особи або органи, що офіційно тлумачать норми законодавства.
  • Експерти інструменту «ТАІЕХ» є в основному службовцями державного сектору країн-членів ЄС. Дуже часто експерти  виступають практикуючими спеціалістами в конкретній сфері. В разі потреби до заходів «ТАІЕХ» також можуть бути залучені чиновники Європейської Комісії та інших інституцій ЄС.

«TAIEX» в Україні

22 листопада 2006 р. в Україні відбулося офіційне відкриття Адміністративного офісу програми.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2008 р. № 316 затверджено Порядок підготовки та виконання плану залучення зовнішньої допомоги Європейської Комісії у рамках «TAIEX».

Координацію участі українських аплікантів в проектах інструменту «TAIEX» здійснює Національне агентство України з питань державної служби.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux