Місія України при НАТО

Київ 12:48

Парламентський вимір співробітництва України з НАТО

Парламентський вимір співробітництва України з НАТО складається з трьох елементів – це співпраця Верховної Ради України (ВРУ) з Парламентською асамблеєю (ПА) НАТО, законодавче забезпечення курсу України на набуття повноправного членства в НАТО, а також парламентський контроль за реалізацією стратегії євроатлантичної інтеграції України.

У Парламентській асамблеї НАТО Україна представлена Постійною делегацією Верховної Ради України, яка з травня 1992 року має статус асоційованого члена. Члени Постійної делегації ВРУ щороку беруть участь у сесіях ПА НАТО, які, як правило, відбуваюся весною та восени.

Роль Асамблеї у розвитку відносин з Верховною Радою України визначена у Хартії про особливе партнерство від 1997 року, в якій міститься заклик до розширення діалогу та співпраці між Парламентською Асамблеєю та Верховною Радою України. Особлива увага надається допомозі у досягненні головної мети ПЗМ – впровадженню демократичного контролю над збройними силами. При цьому Асамблея доповнює роботу Альянсу в рамках Ради євроатлантичного партнерства (РЄАП) та Програми "Партнерство заради миру" (ПЗМ). Метою такої діяльності ПА НАТО є надання інформації та рекомендацій, які допомагатимуть парламентам країн-партнерів ефективніше впливати на розвиток оборонної політики у своїх країнах і забезпечувати реальний демократичний контроль над їх збройними силами.

Основоположним нормативним документом у сфері співробітництва Україна-НАТО стала Постанова ВРУ від 21 листопада 2002 р. «Про рекомендації парламентських слухань про взаємовідносини та співробітництво України з НАТО», де Верховна Рада вперше в історії України висловила свою підтримку курсу на набуття Україною повноправного членства в НАТО.

У 2005 році з ініціативи української сторони керівниками постійних делегацій України, Грузії та Азербайджану було підписано Декларацію про спільні дії у сфері євроатлантичної інтеграції.

Парламентський контроль за реалізацією стратегії євроатлантичної інтеграції здійснюється Верховною Радою України як самостійно (через Спеціальну комісію ВРУ з моніторингу виконання Плану дій Україна-НАТО), так і спільно з ПА НАТО. На двосторонньому рівні такий контроль забезпечувався створеною в листопаді 2000 року відповідно до положень Хартії про особливе партнерство між Україною і НАТО Спільною моніторинговою групою ВРУ і ПА НАТО. В березні 2003 р. ця група була реорганізована у Міжпарламентську Раду Україна-НАТО. Основним завданням Ради є парламентське сприяння належному виконанню Річної національної програми, а також аналіз її імплементації. Засідання Міжпарламентської ради проводяться двічі на рік по черзі в Брюсселі та у Києві.

ПА НАТО разом з іншими структурними підрозділами Альянсу та Женевським Центром демократичного контролю за збройними силами організовує низку семінарів для українських парламентарів з різних аспектів цивільного контролю за збройними силами.

Важливим інформаційним компонентом співробітництва в рамках ПА НАТО є програма Роуза-Рота, мета якої ознайомлення громадськості і держав-партнерів НАТО з цілями та діяльністю Альянсу шляхом проведення семінарів, конференцій, інших форумів. Головним завданням програми є проведення семінарів, конференцій, інших форумів, пов’язаних із проблематикою країн Центральної та Східної Європи. Як правило, тематика цих заходів стосується цивільно-військових аспектів співробітництва, зокрема, демократичного контролю над збройними силами як всередині Альянсу, так і у відносинах з країнами-партнерами. Мета семінарів та конференцій полягає в інформуванні їх учасників про необхідність залучення парламентів до процесів планування у галузі оборони, формування бюджету та реформування збройних сил.

Іншим компонентом програми є залучення фахівців з країн Центральної та Східної Європи до роботи у Міжнародному секретаріаті Асамблеї. З цією метою щорічно проходять загальноосвітні та інформаційні програми для співробітників секретаріатів національних парламентів країн Центрально-Східної Європи.

Політичний діалог на парламентському рівні охоплює доволі актуальні питання порядку денного співробітництва Україна-НАТО, зокрема, ролі і місця України у сучасній європейській системі безпеки, регіональної безпеки, співробітництва у сфері оборони та воєнної реформи, реагування на випадки надзвичайних ситуацій, зміцнення демократичних виборчих інституцій, верховенства права тощо.

На сьогоднішній день парламентське співробітництво України з НАТО розвивається, в цілому, динамічно, свідченням чого є активні контакти між Верховною Радою України і НАТО на високому рівні під час двосторонніх візитів, регулярна участь Постійної делегації ВРУ у заходах ПА НАТО, діяльність Міжпарламентської ради Україна-НАТО, організація парламентських круглих столів Україна-НАТО тощо.

Так, протягом минулого року, у рамках міжпарламентського діалогу група народних депутатів на чолі з главою Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській асамблеї НАТО І.Климпуш-Цинцадзе відвідала 12-13 березня 2015 року  штаб-квартиру Організації Північноатлантичного договору  і Парламентської асамблеї НАТО на запрошення керівництва цих організацій.

16-18 травня 2015 року Постійна делегація ВРУ при ПА НАТО взяла участь у Весняній сесії Парламентської асамблеї НАТО (м. Будапешт). Голова делегації І.О.Климпуш-Цинцадзе виступила на дебатах щодо впливу агресії Росії проти України на євроатлантичну безпеку. Спеціальним гостем на сесії був Перший заступник Голови ВРУ А.Парубій. В рамках сесії схвалено Декларацію ПА НАТО «Щодо розширення Альянсу», в якій, зокрема, у контексті визнання відновлення Україною її євроатлантичного курсу, Асамблея закликала українські Уряд та Парламент докладати усіх зусиль для реформування нашої держави у відповідності до демократичних євроатлантичних стандартів.

08 червня 2015 року відбулося засідання Міжпарламентської ради Україна-НАТО (м. Київ), під час якого розглянуті питання безпекової ситуації в Україні, загроз її національній безпеці, перспектив євроатлантичної інтеграції країни, виконання річних національних програм співробітництва Україна-НАТО, надання міжнародної допомоги Україні для здійсненні необхідних реформ.

29 червня – 01 липня 2015 року - делегація ВР України взяла участь у програмі Парламентської асамблеї НАТО «Нова орієнтація НАТО». Разом із іншими учасниками програми – членами парламентів держав-членів та партнерів НАТО – українські парламентарії відвідали штаб-квартиру НАТО у Брюсселі та Штаб Верховного головнокомандувача Об'єднаних збройних сил НАТО у Європі в м. Монс.

9-12 жовтня 2015 року Постійна делегація ВРУ при ПА НАТО взяла участь у щорічній Осінній сесії ПА НАТО (м.Ставангер, Норвегія). Форум пройшов під девізом посилення обороноздатності Альянсу в умовах нових викликів безпеці, зумовлених агресією Росії проти України, розвитком ситуації в Сирії та Афганістані, а також посиленням міграційних процесів у Європі. Значну увагу було приділено питанню ситуації в Україні. Делегація Верховної Ради взяла активну участь в сесії. ПА НАТО схвалено вісім резолюцій, у тому числі «Про солідарність з Україною», «Економічні санкції проти Росії», «Зміцнення безпеки і стабільності через політику відкритих дверей і партнерства»

23 листопада 2015 року у м.Брюссель відбулося засідання Міжпарламентської ради Україна-НАТО. Головними питаннями порядку денного засідання стали загострення ситуації на сході України, невиконання Росією та підтримуваними нею терористами зобов'язань за Мінськими домовленостями, російська військова ескалація та погіршення гуманітарної та соціальної ситуації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим.

28-30 травня 2016 року Постійна делегація ВРУ при ПА НАТО взяла участь у щорічній Весняній сесії ПА НАТО (м.Тирана, Албанія). Основною темою заходу стала підготовка та проведення Саміту НАТО у Варшаві 8-9 липня 2016 р. Крім того, на сесії були розглянуті питання щодо майбутнього відносин НАТО з Росією, безпекової стабільності на Балканах, питання біженців та економічні наслідки, спричинені міграційною кризою, а також парламентська підтримка ролі та місця НАТО в Афганістані після 2016 р. За підсумками триденного засідання члени ПА НАТО одноголосно схвалили Декларацію ПА НАТО «Консолідований та рішучий порядок денний для НАТО на Варшавському саміті», яка являє собою консенсусні рекомендації парламентаріїв держав-членів Альянсу на адресу глав держав та урядів союзників щодо рішень, які мають бути ухвалені на Саміті НАТО у Варшаві.

14-16 червня 2016 року у м.Київ відбулося засідання Міжпарламентської ради Україна-НАТО та 92-ий семінар Роуза-Рота «Трансформація України у неспокійному регіональному контексті». Головними питаннями порядку денного заходу стали обговорення викликів для зовнішньої політики України в контексті військової агресії проти нашої держави з боку РФ, а також реформування сектору безпеки та оборони України. За результатами заходу оприлюднено Спільну заяву співголів Міжпарламентської ради Україна-НАТО. 

Свою послідовну підтримку територіальній цілісності України, її незалежності, суверенітету та прагненню йти шляхом демократичних реформ, керівництво ПА НАТО неодноразово виголошувало у своїх заявах. Засудження агресивної політики Росії по відношенню до нашої держави, незаконна анексія Криму, а також заклики до більш жорстких санкцій з боку ЄС та НАТО були головними сигналами у промовах високопосадовців ПА НАТО.