Сезон у відносинах України і НАТО обіцяє стати насиченим. Політичний діалог на найвищому рівні, нові платформи і проекти співробітництва. За новою філософією партнерства, бойова підготовка ЗСУ повинна повністю перейти на натівські стандарти. Про це в ексклюзивному інтерв'ю власному кореспонденту Укрінформу у Брюсселі розповів в.о. глави Місії України при НАТО Єгор Божок.
ЗВІРИТИ ГОДИННИКИ З ГЕНСЕКОМ НАТО
- Генсек НАТО планує у вересні відвідати Україну. Про що сторони планують поговорити на вищому політичному рівні?
- Найближчим часом на Україну очікує доволі висока політична та практична активність по лінії НАТО. Вже у вересні Генеральний секретар Йєнс Столтенберг разом із рядом інших високопосадовців Альянсу планує відвідати Україну. В ході візиту мають відбутися зустрічі очільника НАТО з усім політичним керівництвом нашої держави: Президентом, Прем'єр-міністром, Головою Верховної Ради, секретарем РНБО, міністрами закордонних справ і оборони, керівниками інших складових сектору безпеки і оборони.
Україні і НАТО є про що поговорити на всіх рівнях. Минув рік після саміту НАТО в Уельсі, де Україні була приділена першочергова уваги та були прийняті важливі рішення на нашу підтримку. Багато чого було зроблено. Не менше заплановано. Звичайно, що ці контакти на вищому політичному рівні допоможуть нам звірити годинники за усіма напрямами взаємодії. Маю на увазі проекти і програми практичного співробітництва, у тому числі трастові фонди, а також необхідність намітити плани на найближчу і середньострокову перспективу. Хочу нагадати, що у липні 2016 року у Варшаві відбудеться наступний саміт Альянсу. Маємо всі підстави розраховувати, що одним із елементів цього саміту буде засідання Комісії Україна-НАТО на найвищому політичному рівні.
- Те, що НАТО, як військово-політичний блок, не має якихось власних складів із летальною зброєю, а тому не може її надати Україні, вже неодноразово пояснювалося. І все ж таки, чи можна говорити про військово-технічну допомогу з боку Альянсу Україні, що набуло особливої важливості в умовах агресії Росії?
- Сам факт започаткування НАТО трастових фондів для реформування системи командування та управління, логістики Збройних сил України вже є елементом військово-технічного співробітництва нашої держави з Альянсом. Також існує ряд інших платформ, на яких ми розвиваємо і останнім часом суттєво активізували таку взаємодію. Маю на увазі Конференцію національних директорів з озброєнь НАТО і Спільну робочу групу Україна-НАТО з оборонно-технічного співробітництва. За останні дев'ять місяців була проведена змістовна робота у рамках обох цих органів. Ми маємо серйозні напрацювання. Можна розраховувати на те, що найближчим часом усі вони перетворяться на конкретні домовленості, програми співробітництва та проекти.
У КРАЇНАХ НАТО ЛІКУЮТЬСЯ СОТНІ ПОРАНЕНИХ ВОЇНІВ АТО
- Нещодавно генсек НАТО оголосив про можливість започаткування ще одного трастового фонду щодо розмінування на сході України...
- Стосовно цього нового проекту зараз і в Україні, і в штаб-квартирі Альянсу завершується підготовча робота. Її метою є визначення змісту і конкретних напрямів співробітництва та матеріально-технічної допомоги. Коли ця робота завершиться, буде прийняте остаточне рішення про те, чи ми будемо започатковувати це саме у вигляді трастового фонду. Позиція Президента України, яку повністю поділяють тут, у НАТО, полягає у тому, що започаткування нових ініціатив з гарними назвами не є самоціллю, ми маємо постійно орієнтуватися на результат, на те, що може принести Україні й Альянсу реальну користь у сучасних безпекових умовах, особливо на тлі безпрецедентної агресії з боку Росії.
- Скільки українських військових лікуються у госпіталях країн-членів Альянсу?
- Мені приємно відповідати на це запитання. Завдяки тому, що ми спільно з НАТО застосували механізм кризового інформування про потреби України в умовах цих трагічних подій, коли гинуть і отримують поранення наші люди, нам вже вдалося забезпечити лікування у медичних закладах країн НАТО 309 військовослужбовців України, які отримали поранення в АТО. Вони, або вже пройшли лікування, або продовжують реабілітацію у клініках країн-членів Альянсу.
Хочу відзначити, що до роботи з підготовки і відправлення на лікування до клінік членів НАТО українських військовослужбовців підключилися також і деякі народні депутати України. Наприклад, вони сприяли перевезенню дев'ятьох українських воїнів на лікування до Греції.
ВІДНОВЛЕННЯ УЧАСТІ У ПЛАНУВАННІ НАТО
- Чи візьме участь Україна цієї осені у найбільших в історії Альянсу військових навчаннях Trident Juncture 2015?
- Так, представники Збройних сил України візьмуть участь у цих навчаннях. Буде задіяний наш військово-транспортний літак та, можливо, деякі інші оборонні компоненти, залежно від безпекової обстановки на сході України. Окрім того, на ці навчання запрошено керівництво Міністерства оборони і Генерального штабу. Ці питання ще перебувають у роботі, але ближче до проведення навчань буде вже зрозуміла більш чітка конфігурація участі України у цих масштабних маневрах НАТО.
Водночас, хочу нагадати, що 21-25 вересня ц. р. в Україні на Яворівському полігоні пройдуть міжнародні навчання НАТО з реагування на кризові ситуації цивільного характеру «Україна-2015». Ми очікуємо близько тисячі учасників із 32 країн членів та партнерів Альянсу. Упевнений, що перебіг і результати цих навчань стануть знаковими.
- Продовжуючи тему спільних навчань із НАТО. Напевно вже сьогодні триває процес планування таких практичних заходів на наступний рік. Наскільки амбітну можна очікувати інтенсивність бойової підготовки українських військових із колегами з Альянсу?
- Цього тижня у штаб-квартирі НАТО відбулося засідання Північноатлантичної ради за участі зацікавлених країн-партнерів Альянсу, у тому числі України. На цьому засіданні були затверджені так звані Міністерські вказівки щодо такої важливої складової діяльності НАТО як Процес планування та оцінки сил. Після початку Російською Федерацією безпрецедентної агресії проти нашої держави ми змушені були призупинити участь у цьому процесі, оскільки Україні треба було концентрувати увесь військовий потенціал на протидії агресору. Але зараз керівництво держави прийняло рішення щодо відновлення участі Україні у Процесі планування та оцінки сил НАТО. І примітним є те, що це відновлення поєднується зі зміною філософії реалізації самого інструменту співробітництва. Він буде спрямований здебільшого на досягнення взаємосумісності Збройних сил України зі збройними силами НАТО. Саме в цьому дусі ми підходимо до нашої участі у Процесі планування та оцінки сил, а також усіх інших майбутніх заходах підготовки Альянсу, включаючи навчання, маневри, тренування та інші. Також опрацьовується питання щодо поєднання замислів, тактичних та оперативних сценаріїв усіх навчань, які проводитиме Україна, з тими, які застосовуються Альянсом.
Це означає, що вся практична бойова підготовка особового складу Збройних сил України буде здійснюватися за стандартами, логікою та філософією НАТО.
- А щодо участі України у Силах швидкого реагування НАТО?
- Процес участі України у Силах швидкого реагування НАТО не призупинявся. Нам вдалося це забезпечити, адже ці сили функціонують на ротаційній основі. Свого часу ми провели своє чергування у цих силах і плануємо продовжити чергування українського контингенту в одній із подальших ротацій Сил швидкого реагування НАТО.
- Минулого року НАТО призупинив політичний діалог та співробітництво з Росією, обмеживши доступ на територію своєї штаб-квартири у Брюсселі російським дипломатам. Як у вас складаються відносини з дипломатами країни-агресора?
- Ніяк. І не тільки тому, що нам неприємно з ними розмовляти після всього, що відбулося. Вони також уникають контактів. Але нам відомо, що, незважаючи на обмеження, російські дипломати проводять приховану антиукраїнську роботу в НАТО, намагаючись впливати як на міжнародний секретаріат, так і на окремі делегації союзників. Головною метою цих зусиль є підрив єдності серед країн-членів НАТО на підтримку України.
Андрій Лавренюк, Брюссель.