Україна – одна з держав-партнерів НАТО, яка брала участь в усіх основних операціях та місіях Альянсу.
На даному етапі український національний контингент виконує завдання у складі Місії багатонаціональних сил НАТО у Косово, Республіка Сербія.
Крім цього, триває робота із приєднання України до участі в Місії НАТО в Іраку та Операції НАТО «Морський охоронець».
Місія багатонаціональних сил НАТО у Косово, Республіка Сербія (Місія КФОР)
Український національний контингент чисельністю 40 військовослужбовців формується на базі одного з інженерних полків ЗС України на ротаційній основі.
Склад контингенту: інженерний підрозділ, офіцер взаємодії в Штабі Місії КФОР та елемент забезпечення.
Національний контингент входить до складу Об'єднаної групи логістичної підтримки Місії КФОР і виконує завдання із забезпечення свободи пересування у зоні відповідальності Місії КФОР, організації та проведення заходів мінної безпеки в інтересах як Місії КФОР, так і місцевого населення, розмінування та знешкодження вибухонебезпечних предметів, та інші завдання інженерного забезпечення по всій зоні відповідальності Місії КФОР.
У червні 2021 року проведена чергова ротація особового складу національного контингенту в КФОР.
Тренувально-дорадча Місія НАТО «Рішуча підтримка» в Ісламській Республіці Афганістан (Місія РП-А)
У поточному році 10 військовослужбовців ЗС України виконували завдання у складі Місії РП-А.
Відповідно до рішення сторони НАТО щодо згортання Місії РП-А, 100 % особового складу українського національного персоналу Місії НАТО РП-А повернулися в Україну в червні 2021 року рейсом літака Повітряних сил ЗС України ІЛ-76МД.
Місія НАТО в Іраку (МНІ)
Північноатлантична рада затвердила рішення стосовно приєднання України до Місії НАТО в Іраку в якості потенційного операційного партнера у лютому 2019 року. Триває робота щодо нормативно-правового врегулювання направлення національного персоналу до складу МНІ.
Операція НАТО “Морський охоронець”
У липні 2020 року Північноатлантична рада затвердила рішення стосовно приєднання України до операції НАТО “Морський охоронець”, яка проводиться у Середземному морі, в якості потенційного операційного партнера.
Після набуття статусу повного операційного партнера планується залучити такі сили і засоби Військово-Морських Сил ЗС України для участі в Операції:
Сили реагування НАТО (СРН)
Україна є першою країною-партнером НАТО, яка приєдналася до Сил реагування НАТО. Починаючи з 2010 року, на чергуванні у складі СРН перебувають визначені підрозділи ЗС України. У 2019 році першою серед країн-партнерів НАТО Україна сертифікувала підрозділ Сил спеціальних операцій ЗС України до участі у складі СРН, який заступив на чергування у 2020 році.
У 2021 році у складі додаткового комплекту сил СРН перебувають на чергуванні військово-транспортний літак Повітряних Сил ЗС України (Іл-76МД) та підрозділ Сил спеціальних операцій ЗС України.
Навчання НАТО
Підготовка та участь ЗС України у навчаннях НАТО дає змогу підвищити рівень навченості, взаємосумісності органів військового управління та підрозділів до дій у складі багатонаціональних угрупованнях. Починаючи з 2015 року спостерігалась позитивна тенденція щодо зростання кількості навчань НАТО, у яких представники та підрозділи ЗС України прийняли участь в якості як спостерігачів, так і учасників. Так, у 2018 році було взято участь у 5-ти навчаннях НАТО, у 2019 – у 6-ти, у 2020 – у 1-му (через ситуацію з поширенням COVID-19). У 2021 заплановано участь в 11-ти навчаннях НАТО.
Слід зазначити, що крім навчань НАТО Україна приймає участь і у багатонаціональних навчаннях з країнами Альянсу та його партнерами, а також організує проведення таких навчань на своїй території. Протягом останніх двох років кількість таких навчань за участі ЗС України склала понад 30 на рік.
Довідково: Під навчаннями НАТО розуміються ті навчання, які включені до Програми військової підготовки та навчань, яка відкрита для країн-партнерів НАТО (МТЕР ОТР).