• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Участь України у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки під проводом Альянсу, Силах реагування НАТО та навчаннях
Опубліковано 16 червня 2021 року о 11:05

Україна – одна з держав-партнерів НАТО, яка брала участь в усіх основних операціях та місіях Альянсу. 

На даному етапі український національний контингент виконує завдання у складі Місії багатонаціональних сил НАТО у Косово, Республіка Сербія. 

Крім цього, триває робота із приєднання України до участі в Місії НАТО в Іраку та Операції НАТО «Морський охоронець».

Місія багатонаціональних сил НАТО у Косово, Республіка Сербія (Місія КФОР)

Український національний контингент чисельністю 40 військовослужбовців формується на базі одного з інженерних полків ЗС України на ротаційній основі. 

Склад контингенту: інженерний підрозділ, офіцер взаємодії в Штабі Місії КФОР та елемент забезпечення.

Національний контингент входить до складу Об'єднаної групи логістичної підтримки Місії КФОР і виконує завдання із забезпечення свободи пересування у зоні відповідальності Місії КФОР, організації та проведення заходів мінної безпеки в інтересах як Місії КФОР, так і місцевого населення, розмінування та знешкодження вибухонебезпечних предметів, та інші завдання інженерного забезпечення по всій зоні відповідальності Місії КФОР.

У червні 2021 року проведена чергова ротація особового складу національного контингенту в КФОР.

Тренувально-дорадча Місія НАТО «Рішуча підтримка» в Ісламській Республіці Афганістан (Місія РП-А)

У поточному році 10 військовослужбовців ЗС України виконували завдання у складі Місії РП-А.

Відповідно до рішення сторони НАТО щодо згортання Місії РП-А, 100 % особового складу українського національного персоналу Місії НАТО РП-А повернулися в Україну в червні 2021 року рейсом літака Повітряних сил ЗС України ІЛ-76МД.

Місія НАТО в Іраку (МНІ)

Північноатлантична рада затвердила рішення стосовно приєднання України до Місії НАТО в Іраку в якості потенційного операційного партнера у лютому 2019 року. Триває робота щодо нормативно-правового врегулювання направлення національного персоналу до складу МНІ.

Операція НАТО “Морський охоронець”

У липні 2020 року Північноатлантична рада затвердила рішення стосовно приєднання України до операції НАТО “Морський охоронець”, яка проводиться у Середземному морі, в якості потенційного операційного партнера.

Після набуття статусу повного операційного партнера планується залучити такі сили і засоби Військово-Морських Сил ЗС України для участі в Операції:

 • два патрульні катери типу “Island”;
 • фрегат “Гетьман Сагайдачний” з вертольотом типу Ка-27 та доглядовою командою.

Сили реагування НАТО (СРН)

Україна є першою країною-партнером НАТО, яка приєдналася до Сил реагування НАТО. Починаючи з 2010 року, на чергуванні у складі СРН перебувають визначені підрозділи ЗС України. У 2019 році першою серед країн-партнерів НАТО Україна сертифікувала підрозділ Сил спеціальних операцій ЗС України до участі у складі СРН, який заступив на чергування у 2020 році.

У 2021 році у складі додаткового комплекту сил СРН перебувають на чергуванні військово-транспортний літак Повітряних Сил ЗС України (Іл-76МД) та підрозділ Сил спеціальних операцій ЗС України.

Навчання НАТО

Підготовка та участь ЗС України у навчаннях НАТО дає змогу підвищити рівень навченості, взаємосумісності органів військового управління та підрозділів до дій у складі багатонаціональних угрупованнях. Починаючи з 2015 року спостерігалась позитивна тенденція щодо зростання кількості навчань НАТО, у яких представники та підрозділи ЗС України прийняли участь в якості як спостерігачів, так і учасників. Так, у 2018 році було взято участь у 5-ти навчаннях НАТО, у 2019 – у 6-ти, у 2020 – у 1-му (через ситуацію з поширенням COVID-19). У 2021 заплановано участь в 11-ти навчаннях НАТО.

Слід зазначити, що крім навчань НАТО Україна приймає участь і у багатонаціональних навчаннях з країнами Альянсу та його партнерами, а також організує проведення таких навчань на своїй території. Протягом останніх двох років кількість таких навчань за участі ЗС України склала понад 30 на рік.

Довідково: Під навчаннями НАТО розуміються ті навчання, які включені до Програми військової підготовки та навчань, яка відкрита для країн-партнерів НАТО (МТЕР ОТР).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux