Портал в режимі тестування та наповнення
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Співробітництво Україна – НАТО у військовій сфері
Опубліковано 08 травня 2020 року о 13:10

Співробітництво Україна – НАТО у військовій сфері здійснюється на виконання завдань Річної національної програми під егідою Комісії Україна – НАТО у рамках Робочого плану Військового комітету Україна – НАТО і його Імплементаційної програми та Індивідуальної програми партнерства.

Зазначеними документами передбачається реалізація широкого спектру завдань на короткострокову перспективу. Основними з яких є:

 • посилення обороноздатності та нарощення оперативних спроможностей Збройних Сил України у сучасних безпекових умовах;
 • досягнення взаємосумісності Збройних Сил України зі збройними силами країн Альянсу;
 • сприяння реформуванню та професіоналізації Збройних Сил України, впровадження у їх діяльність кращих військових стандартів;
 • забезпечення участі Збройних Сил України у операціях з підтримання миру та безпеки під проводом Альянсу, залучення до Сил реагування НАТО.

У рамках військового співробітництва з НАТО Збройні Сили України також приймають участь низці проектів та ініціатив Альянсу, що спрямовані на підвищення їх оперативних спроможностей та обороноздатності держави.

З 2004 року Збройні Сили України беруть участь у Концепції оперативних можливостей (Operational Capability Concept). Ця Концепція створена з метою підвищення рівня взаємосумісності між підрозділами держав-партнерів, що беруть участь у програмі НАТО “Партнерство заради миру”, та держав-членів НАТО, посилення їх оперативних спроможностей за рахунок використання в навчально-бойовій роботі стандартів армій держав-членів НАТО. Щорічно розробляється План залучення підрозділів Збройних Сил України до виконання заходів з оцінювання в рамках Програми перевірки та зворотного зв’язку Концепції оперативних можливостей.

До участі у зазначеній Програмі задекларовано низку підрозділів Збройних Сил України, які проходять підготовку за стандартами Альянсу та складають відповідну оцінку. Зазначене дозволяє таким підрозділам брати участь у навчаннях, місіях та операціях під проводом НАТО, а також залучатися до оперативного чергування у складі багатонаціональних військових формувань високої готовності (під проводом НАТО, ЄС, ООН).

Починаючи з 2008 року, Збройні Сили України беруть участь у Програмі НАТО з обміну даними про повітряну обстановку (Air Situation Data Exchange Program). Програма була започаткована у 2001 році з метою співробітництва у галузі боротьби з проявами повітряного тероризму.

Участь у програмі дозволяє здійснювати обмін даними про повітряну обстановку в західному та південному районах над територіями Польщі, Румунії, Словаччини, Туреччини, Угорщини та України, а також над акваторією Чорного моря. Обмін даними здійснюється в автоматизованому режимі через контактні пункти прийому-передачі інформації у містах Львів та Одеса (Україна), а також Веспрем (Угорщина) та Ерзурум (Туреччина).

У 2012 році Збройні Сили України приєднались до Ініціативи поєднаних сил (Connected Forces Initiative).

Головною метою зазначеної ініціативи є покращання взаємосумісності та підвищення здатності збройних сил Альянсу і партнерів діяти разом при виконанні завдань в багатонаціональних операціях.

У 2014 році Збройні Сили України приєднались до Ініціативи взаємосумісності партнерів (Partnership Interoperability Initiative). Ініціатива була започаткована з метою збереження та подальшого розвитку операційної взаємосумісності держав-членів та партнерів НАТО, досягнутої завдяки участі у операції Альянсу в Афганістані, після її завершення.

Ініціатива передбачає надання допомоги з розвитку, диверсифікації, а також збільшення переліку партнерських сил та засобів, що сертифіковані та готові брати участь у операціях під проводом Альянсу та СРН. Досягнення партнерами взаємосумісності з НАТО у рамках зазначеної ініціативи здійснюється у трьох вимірах: технічна, операційна та доктринальна взаємосумісність.

З 2015 року значно зросли масштаби та обсяги військового співробітництва з НАТО у таких сферах, як система управління та зв’язку, кібербезпека, медичне забезпечення, логістика, стандартизація, стратегічні комунікації.

Країни-члени Альянсу забезпечують лікування та реабілітацію українських військовослужбовців, постраждалих під час проведення антитерористичної операції (Операції об’єднаних сил) на сході нашої держави.

Керівництво Командування Медичних сил Збройних Сил України на регулярній основі бере участь у засіданнях Комітету керівників військово-медичних служб держав-членів НАТО (COMEDS).

Протягом 2018-2019 років  майже вдвічі збільшено представництво ЗС України  у складі відповідних робочих груп Консультативної Ради НАТО з командування і управління (С3B) та у складі робочих груп щодо реалізації проектів НАТО з питань зв’язку та інформаційних систем.

Завдяки активній участі спеціалістів з кібербезпеки Збройних Сил України та неодноразових перемогах у змаганнях “NATO Enterprise Architecture Hackathon” в Україні з 2018 року започатковано проведення Національного оборонного Хакатону. Він проводиться із залученням команд від структур сектору оборони і безпеки України за сприяння фахівців Альянсу. 

Реформування систем логістики і стандартизації здійснюється у рамках досягнення Україною Цілей партнерства, виконання заходів Робочого плану Військового комітету Україна – НАТО з використанням консультативно-дорадчої допомоги Альянсу за підтримки Трастового фонду НАТО.

Забезпечено участь представників ЗС України у засіданнях Логістичного Комітету НАТО, Комітету НАТО зі стандартизації та відповідних робочих групах з питань логістики та стандартизації.

Стороною НАТО надано необхідні для реформування Збройних Сил України  нормативні документи, які повинні забезпечити досягнення Цілей партнерства.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux