• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Єгор Божок: "Найкращий захист України від будь-якої майбутньої агресії – це сильна Україна з потужною та сучасною армією"
Опубліковано 13 квітня 2016 року о 14:18

Пане Єгоре, розкажіть коротко про місію в НАТО. Чим вона займається? Які основні напрямки?

Місія України при НАТО є особливою установою в системі органів дипломатичної служби України. Це - посольство України в НАТО, офіс якого розташований в штаб-квартирі Альянсу. До речі, це єдине дипломатичне представництво нашої держави, яке функціонує безпосередньо на території міжнародної організації, працюючи пліч-о-пліч зі співробітниками міжнародних структур НАТО, дипломатами постійних представництв країн-членів Альянсу. Це дозволяє забезпечувати системність, оперативність та максимальну глибину опрацювання поставлених завдань.

Іншою особливістю Місії України при НАТО є те, що вона “об'єднує під своїм дахом” не тільки дипломатів Міністерства закордонних справ України, але й представників Міністерства оборони та офіцерів Генерального штабу Збройних сил нашої держави. Така конфігурація Місії пояснюється специфікою НАТО як військово-політичної організації, діяльність якої являє собою синергію політичного та військового напрямів взаємної підтримки й колективної оборони союзників.

Головне завдання Місії в сучасних умовах полягає в забезпеченні політичної взаємодії та практичного співробітництва України з НАТО з метою інтеграції нашої держави в євроатлантичний безпековий простір, досягнення сумісності зі стандартами Альянсу в соціально-політичній, економічній та оборонній сфері. На практиці це означає забезпечення щоденної глибокої взаємодії нашої держави з Альянсом у реформуванні внутрішнього життя, соціальної та економічної політики відповідно до найбільш прогресивних стандартів ЄС, а також відновленні належної обороноздатності та розбудови Збройних сил згідно з найбільш прогресивними стандартами НАТО.

Відповідним чином і побудовано конфігурацію місії, яка складається з Політичної секції, Оборонної секції та Військового представництва.

Політична секції Місії забезпечує підтримку політичного діалогу між Україною та НАТО на всіх рівнях, тобто опрацьовує змістовне наповнення та здійснює безпосередню підготовку зустрічей, засідань, форумів та інших заходів по лінії співробітництва нашої держави з Альянсом, допомагає підтримувати контакти по парламентській лінії, а також опікується широким спектром питань невійськової взаємодії між Україною та НАТО: від публічної дипломатії та протидії пропаганді до співробітництва у сфері планування на випадок надзвичайних ситуацій, розвитку спільних наукових проектів та спільної з НАТО підтримки безпеки повітряного руху.

Оборонна секція Місії опікується проблематикою оборонного планування, оптимізації оборонних структур, системами командування та управління, логістики і стандартизації, військової освіти, боротьби з корупцією в оборонному секторі, а також співробітництва в галузі оборонної промисловості.

Військове представництво відповідає за підтримання щоденної військової взаємодії між Україною та НАТО, обмін відповідною інформацією, підвищення боєготовності збройних сил, досягнення взаємосумісності зі збройними силами НАТО, навчання та тренування військовослужбовців, участь українських контингентів в миротворчих та стабілізаційних зусиллях НАТО по всьому світу.

Що цікавого та значного в минулому році вдалось зробити місії України в НАТО?

Після того як Росія розв'язала нечувану агресію проти нашої держави, окупувала Крим та розпалила кризу в окремих районах Донецької і Луганської областей робота Місії, втім як і всієї дипломатичної служби України, набула нового змісту та додаткової відповідальності. Постало питання захисту всіма можливими методами нашої з вами Батьківщини, співгромадян, захисту нашого цивілізаційного вибору в бік НАТО та ЄС, захисту спільних з Європою демократичних цінностей, які український народ такою великою ціною виборов під час Революції Гідності. Основний фронт звичайно тримали наші бійці на Сході, але дипломатичний фронт, повірте, є не менш складним та небезпечним. На класичний війні все ясно – ворог перед тобою, а в “дипломатичній війні” ще треба розібратися хто є хто, працювати з “хірургічною тонкістю” аби захистити національний інтерес, прорахувавши та врахувавши усі можливі наслідки. 

У складних умовах світ нас зрозумів, підтримав та продовжує надавати серйозну допомогу, без якої важко було б однозначно стверджувати про те, чи вистоїть наша держава перед натиском в рази сильнішого агресора. В цьому є також заслуга української дипломатії.

Від самого початку російської агресії НАТО єдиним фронтом стало поряд з Україною, активно підтримуючи нас політично та надаючи нам вагому дорадчу і практичну допомогу в зміцненні обороноздатності. Під час попереднього саміту НАТО в Уельсі, участь в якому також взяв Президент України, Альянс надав нашій державі пакет невідкладної допомоги для відновлення обороноздатності. Цей пакет включав цілий набір заходів практичного й консультативно-дорадчого характеру, а також матеріально-технічну допомогу для відновлення критично важливих секторів нашої оборони, вартість якої на сьогодні вже сягає 100 млн. євро, гуманітарну допомогу біженцям з окупованих районів. Тут маю згадати і про відомі Трастові фонди, спрямовані на відбудову Збройних сил нашої держави, боротьбу з російськими кібер-атаками та пропагандою. Особливо цінною стала для нас допомога на лікування поранених в АТО: на сьогодні в клініках країн НАТО пройшло або проходить лікування близько 400 українських вояків. Відчутним став внесок НАТО у підтримку оборонної науки в Україні: станом на сьогодні українські наукові установи вже отримали грантів на суму близько 10 млн. євро. Цей список я можу продовжувати ще довго.

До України є двояке ставлення НАТО. Яка ситуація зараз? Наскільки легше чи навпаки – важче, стало працювати у зв’язку із загостренням конфлікту на Сході?

Категорично не погоджуся з Вашою тезою. В НАТО до України є чітке і однозначне ставлення, про яке неодноразово наголошувало керівництво Альянсу. Це ставлення полягає в тому, що Україна є невід'ємною частиною євроатлантичного простору, а безпечна і обороноздатна Україна є невід'ємною частиною євроатлантичної безпеки. Для мене це означає, що Україна, де-факто, є східним флангом НАТО.

Водночас не слід забувати про те, що рішення Бухарестського саміту НАТО 2008 року про те, що Україна стане членом НАТО, ніхто не скасовував. І очільник Альянсу пан Єнс Столтенберг чітко заявив свого часу, що НАТО розгляне заявку України на членство, коли вона її подасть. Питання тут полягає в іншому. Треба чітко усвідомлювати, що членство в НАТО – це не тільки гарантії безпеки, але й здатність захищати інших союзників. Тобто до того, щоб взяти на себе таку відповідальність, треба бути готовим. Україна сьогодні об'єктивно не готова бути союзником по НАТО, адже ми тільки-но розпочали реальні реформи в цьому напрямі. Це треба визнати і спокійно працювати над собою за допомогою НАТО. Все інше – популізм, або повна необізнаність в проблематиці діяльності НАТО.

Важливо також розставити крапки над «і» в питанні пріоритетності для НАТО ситуації в Україні в порівнянні з війною в Сирії або міграційною кризою, спалахом тероризму в Європі. Питання захисту нашої держави від російської агресії залишається в пріоритеті для НАТО. Так Альянс змушений реагувати і на інші джерела нестабільності у зоні своєї безпосередньої відповідальності, але не за рахунок зменшення уваги до українського питання. НАТО має достатньо потужностей для того щоб поратись з декількома викликами одночасно, навіть якщо в це не вірять окремі агресивні суб'єкти сучасних міжнародних відносин.

Ваша місія має багато проектів на підтримку України в різних напрямках. Поділіться, над чим Ви зараз працюєте?

Згадана вище невідкладна допомога НАТО дозволила Україні відновити спроможності її Збройних Сил, довести їх до мінімально необхідного рівня, коли ми здатні стримувати агресора. Але це тільки початок. Як сказав один впливовий політик з НАТО: “найкращий захист України від будь-якої майбутньої агресії – це сильна Україна з потужною та сучасною армією”. Це і є наше завдання на середньострокову перспективу. Ми хочемо спільно з НАТО забезпечити виконання одного із завдань Стратегії Президента України “Україна 2020”, яке полягає в тому, щоб до 2020 року Збройні сили України були повністю сумісними зі стандартами НАТО. Досягнення цієї мети передбачає величезну і копітку роботу, по суті і є інтеграцією. Ми таке завдання перед собою ставимо і вже невдовзі ви побачите конкретне просування на цьому напрямі.

В дипломатів Місії є ще один улюблений напрям роботи – це благодійна діяльність, адже, погодьтесь, багато хто потребує сьогодні допомоги в Україні і для того, щоб її надати, не потрібні масштабні проекти, її може надати кожен з нас. Треба просто пам'ятати про інших і мати бажання створити для них добро.

Тому Місія активно займається благодійництвом. Попередні роки ми спрямовували нашу допомогу в зону АТО. В минулому році ми змінили акцент і зорієнтували нашу діяльність на дітях сиротах, особливо тих, хто постраждав від брутальних дій проросійських терористів. З цією метою Місією був започаткований проект “Місія добра”, в рамках якого ми залучаємо кошти на різних благодійних заходах в НАТО, а також спільно з українською діаспорою в Бельгії, і спрямовуємо їх на потреби дитячих будинків сімейного типу в Україні. Минулого року ми надали допомогу 5-м таким установам, одна з яких діє у вашій області.

Як ви бачите, нам є над чим попрацювати в ближчому майбутньому. Я вас запевняю, що ми над цим активно і результативно попрацюємо, адже ми чітко пам'ятаємо новий український народний девіз  – “Хто, як не ми?”.

Світове українство,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux