• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
У Харкові завершилася робота над проектом зі створення генератора рентгенівського випромінювання «Нестор», що реалізовувався у рамках програми НАТО «Наука заради миру і безпеки»
Опубліковано 21 листопада 2012 року о 17:44

Проект зі створення генератора рентгенівського випромінювання сприяє розвитку потенціалу молодих вчених-ядерників в Україні

До участі у проекті «Нестор», що має на меті розробку новітнього генератора рентгенівського випромінювання, залучено нове покоління українських вчених-ядерників. Проект, що розпочався у січні 2003 року і сьогодні наближається до завершення, є одним із найтриваліших у рамках програми НАТО «Наука заради миру і безпеки» (НМБ).

Рентгенівські промені високої потужності за низьку ціну

Мета проекту «Нестор» (скорочено від «New Electron Storage Ring» – нове кільце накопичування електронів) полягає у розробці генератора рентгенівського випромінювання, що має дві складові: у першій з них відбувається прискорення електронів до дуже високої швидкості, у другій – лазерний промінь вступає у взаємодію із прискореними електронами для отримання потужних рентгенівських променів, що дає високоточне зображення, яке необхідне у медицині, криміналістиці та в галузі екологічної безпеки, а також під час виявлення вибухових речовин і предметів контрабанди.

Виробництво потужних генераторів рентгенівського випромінювання може бути дуже дорогим. Зазвичай їхня вартість становить від 200 млн. до 1 млрд. євро. Ці пристрої мають від 700 до 1500 метрів в окружності, тож їхнє розташування може бути проблематичним. Проте генератор рентгенівського випромінювання, розроблений у рамках проекту НМБ, є значно компактнішим і дешевшим, не втрачаючи при цьому жодних характеристик діапазону або потужності.

Використовуючи передові лазерні технології та кільце зберігання, «забезпечується виробництво необхідної енергії в обмеженому просторі», – пояснює заступник директора програми НМБ Філіпп Фужероль. Прилад має лише близько 15 метрів в окружності і коштує менше двох мільйонів євро. Розташований в Харківському фізико-технічному інституті Національного наукового центру (ХФТІ ННЦ), даний пристрій може розміщуватися навіть у підвалах невеликих будівель.

Сприяння розвиткові наукового потенціалу України

Однією із переваг проекту є те, що до його реалізації залучені молоді вчені-ядерники, а також той факт, що він сприяє розбудові наукового потенціалу та розвитку наукових досліджень в Україні після розпаду колишнього Радянського Союзу. Мета проекту – «підтримка вчених-ядерників, надання їм інструментів, необхідних для запровадження їхніх розробок , та залучення молодих науковців», – говорить пан Фужероль.

Важливим пріоритетом є розв’язання проблеми старіння наукових кадрів і нарощування потенціалу досліджень і розробок серед нового покоління вчених, а також допомога Україні у збереженні наукових кадрів. «Чимало українських вчених, порівняно з їхніми західноєвропейськими колегами, значно перевищують пенсійний вік», – зазначає керівник проекту від НАТО Ян Ботман. «Схоже, що у ХФТІ ННЦ молоді вчені, студенти та техніки тримаються завдяки участі в проекті «Нестор». Із 42 науковців, що працюють над проектом, 18 – молоді вчені.

Харків – центр сучасного технологічного розвитку України

У рамках проекту «Нестор» харківський науковий заклад став взірцем сучасного технологічного розвитку: він надає обладнання та забезпечує підготовку кадрів для Національного наукового центру. Таким чином, Харків став новим науковим центром в Україні, який є прикладом для наслідування іншим університетам і науковим установам.

«Завдяки застосуванню найсучаснішого обладнання, наданого переважно країнами НАТО, сучасному проектуванню і передовим технологіям, проект «Нестор» є одним із найважливіших проектів інституту», – підкреслює пан Ботман.

Проект за участю України, Німеччини, Росії та Нідерландів проводився на базі ХФТІ ННЦ за підтримки Ейндховенського Технологічного університету.

(За матеріалами веб-сайту НАТО http://www.nato.int/cps/en/natolive/index.htm)

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux