• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Участь в "Океанському щиті" є унікальною можливістю для підготовки українських ВМС - генерал Анатолій Петренко
Опубліковано 17 липня 2013 року о 15:00

УКРІНФОРМ

Флагман Військово-Морських сил Збройних Сил України фрегат "Гетьман Сагайдачний" у вересні розпочне виконання бойового завдання з протидії піратству в районі Африканського рогу. Українські військові моряки діятимуть спільно з представниками ВМС країн НАТО в межах антипіратської операції "Океанський щит".

Про особливості присутності українських ВМС у цьому важливому регіоні в інтерв'ю Укрінформу розповів військовий представник України при НАТО генерал-майор Анатолій Петренко.

- Анатолію Григоровичу, у пресі неодноразово згадувалося про політичні домовленості щодо участі представників ВМС Збройних Сил України в операції НАТО з протидії піратству "Океанський щит". У чому полягає практична реалізація, головні складові та особливості такого рішення?

- Згідно з досягнутими домовленостями в рамках військового партнерства України з НАТО заплановано, що в період з вересня 2013-го по січень 2014 року українські сили і засоби залучатимуться до виконання завдань у складі антипіратської операції НАТО "Океанський щит". Ця операція була розпочата у серпні 2009 року відповідно до рішення Північноатлантичної ради та на виконання низки резолюцій Ради Безпеки ООН. Її головна мета - протидія загрозам міжнародній безпеці, передусім піратству в районі Африканського Рогу, Аденської затоки та узбережжя Сомалі завдяки ефективному використанню виділених для участі в операції сил і засобів, співпраці та координації дій з іншими країнами та організаціями.

Передбачено, що в район операції відбуде фрегат ВМС ЗС України "Гетьман Сагайдачний" разом із палубним вертольотом Ка-27 та групою спеціального призначення (оглядовою командою).

Довідка. Флагман ВМС України фрегат "Гетьман Сагайдачний" - багатоцільовий корабель проекту 11351, шифр "Нерей", (за класифікацією НАТО - Krivak-III class). Бортовий номер U130.

- З представниками яких країн НАТО українські військові моряки братимуть участь в "Океанському щиті"?

- Спільно з українськими силами й засобами в районі операції буде залучено корабель управління Військово-морських сил Збройних сил Норвегії, фрегат ВМС ЗС Данії, есмінець ВМС США, літак морської патрульної авіації ВМС ЗС Данії, підводний човен ВМС ЗС Нідерландів. Командування цим багатонаціональним військово-морським угрупованням здійснюватиме представник Норвегії комодор Хенінг Амудсен.

- Як статистика НАТО визначає нинішній рівень піратської активності в цьому регіоні?

- За наявною інформацією, протягом останніх чотирьох років піратами було скоєно 1045 нападів на судна в районі проведення операції "Океанський щит". Якщо у 2010 році, в пік піратської активності, було вчинено 445 атак, захоплено 53 судна, то в 2012-му пірати провели 75 атак, захопили 14 суден та 250 осіб взяли в заручники. Протягом 2013 року зафіксовано лише 9 атак, захоплено 2 судна. Наразі, за даними Міжнародного морського бюро, сомалійськими піратами утримуються 4 судна та 68 заручників.

Отже, статистика останніх років переконливо свідчить про ефективність міжнародних зусиль з протидії морському піратству.

- Яке значення для України має участь у міжнародних заходах по боротьбі з піратством?

- Боротьба з такими новими асиметричними викликами, як морське піратство, для України має особливе значення, враховуючи національні економічні інтереси щодо цивільного судноплавства в районі Африканського Рогу та Аденської затоки, а також реальну загрозу життю та здоров'ю громадянам нашої держави, що несе це явище.

Піратство й збройні напади загрожують життєво важливим шляхам морських сполучень, перешкоджають доставкам гуманітарної допомоги до Сомалі. За оцінками експертів НАТО, сукупна вартість заходів, спрямованих на боротьбу з морським піратством становить 7-12 млрд доларів США на рік.

Із суто військової точки зору, залучення активів ВМС Збройних Сил України до виконання бойових завдань з протидії піратству на морі є унікальною можливістю вдосконалення рівня підготовки українських сил і засобів до виконання завдань за призначенням у дальній морській зоні в умовах тісної взаємодії з ВМС інших держав.

Розмову вів

Андрій Лавренюк, Укрінформ

м.Брюссель

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux