Україна може бути ефективним цивільним партнером НАТО – політолог. Укрінформ. 22.05.12
Україна може бути ефективним цивільним партнером НАТО й надавати вплив на позицію блоку.
Таку думку висловив політолог Дмитро Видрін, коментуючи для агентства УКРІНФОРМ підсумки саміту НАТО у Чикаго.
"Україна може бути ефективним цивільним партнером НАТО й надавати вплив на позицію блоку, допомагаючи у гуманітарних проектах і роблячи їх пріоритетними, не беручи участь у військових проектах, і тим самим хоч трохи підштовхуючи НАТО у гуманітарний бік, а не військовий", - сказав Д.Видрін.
Політолог вважає, що Україна є важливим партнером для НАТО, не будучи членом цього блоку.
"Це показово - можна бути позаблоковою країною, але при цьому викликати великий інтерес у країн-членів військово-політичного блоку, що й було продемонстровано на саміті у Чикаго", - сказав він.
На думку Д.Видріна, Україна має дуже сильну позицію в сфері повітряного транзиту.
"Цю позицію можна використати набагато сильніше, оскільки тільки Україна володіє парком літаків, здатних перевозити вантажі для операцій НАТО, причому не для військових операцій (не хотілося б, щоб Україна брала участь в якихось військових діях), а передусім для операцій гуманітарного, соціального напрямку, пов'язаних з інфраструктурними проектами", - сказав він. Мова йде, уточнив Д.Видрін, про великовантажні перевезення дорожньої техніки, устаткування для соціальних цілей.
"НАТО, як політико-соціальна організація, принесла б зараз світу набагато більше спокою й порядку, ніж НАТО як військова організація. Будівництвом шкіл, мостів і доріг можна зробити для діалогу культур, конфесій набагато більше, ніж крилатими ракетами й вакуумними бомбами", - зазначив Д.Видрін.
Україна повинна більше брати участь у такому сегменті і тим самим підштовхувала б НАТО у цьому напрямку, вважає політолог.
На його думку, Україна також могла б бути корисною для країн НАТО і в афганському питанні, маючи уявлення про специфіку цієї країни.
"Ми могли б бути сторонніми радниками для НАТО з психологічної точки зору, могли б розповісти, як важко й тривало лікується афганський синдром... Потрібно підказати нашим зарубіжним колегам, що це може бути навіть крутіше від в’єтнамського синдрому, тому не варто заграватися в експорт демократії за допомогою боєголовок, а варто ввозити демократію на цивільних літаках, для цивільних проектів. В Україні є люди, які не втратили пам'ять, і могли б бути хорошими менеджерами у спільних проектах, могли б бути чудовими провідниками гуманітарних місій", - сказав він, помітивши, що в Афганістані зараз розпочинається будівельний бум.
"Україна не повинна бути інтровертною країною, замкненою тільки на свої інтереси, - підкреслив Д.Видрін, - чим більше ми братимемо участь у зовнішніх інтересах, тим будемо цікавішими зовнішньому світу, а без цього неможливий міжнародний діалог".
Щодо рішення НАТО розгортати систему ПРО в Європі й незгоди з цими планами Росії, Д.Видрін підкреслив, що Україна як позаблокова держава має зробити паузу, поки НАТО й Росія знаходитимуть компроміс у цьому питанні.
"Гадаю, буде неминучий компроміс з цього приводу. Ціною цього компромісу будуть потоки газу в Європу, спільний видобуток нафти на російському шельфі в Охотському морі. Нехай вони розбираються, їм є чим грати, а нам вплутуватися у це не варто", - сказав він.