У війни, на жаль, є дуже багато облич, зокрема, жіночих. І ці обличчя побачили у штаб-квартирі НАТО...
28 лютого 2019 р. Місія України при НАТО спільно з Офісом Спеціального представника Генерального секретаря НАТО з питань жінок, миру та безпеки провела у штаб-квартирі НАТО показ українського документального фільму «Невидимий батальйон», над яким працювали авторка проекту Марія Берлінська та три режисерки — Світлана Ліщинська, Аліна Горлова та Ірина Цілик.
Для представлення фільму до Брюсселю прибули його героїні - Андріана Арехта, Дар’я Зубенко, Олена Білозерська, Майя Москвич, Галина Клемпоуз та волонтерка Яна Зінкевич.
Під час заходу з вітальним словом до присутніх, серед яких були співробітники Міжнародного секретаріату НАТО та члени делегацій держав-членів Альянсу, звернулась Заступник Генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер.
По завершенню показу відбулась коротка панельна дискусія за участю героїнь фільму, яку модерували Глава Місії України при НАТО Вадим Пристайко та Спеціальний представник Генерального секретаря НАТО з питань жінок, миру та безпеки Клер Хатчинсон.
Показ фільму супроводжувався фотовиставкою «Камуфляж» художниці Ольги Пермякової та майстер-класом з плетіння маскувальної сітки, який провела член ГО «Волонтерський рух Батальйон Сітка» Віта Бублій. Сітку, сплетену співробітниками НАТО, найближчим часом буде передано для потреб Збройних Сил України в зону проведення Операції об’єднаних сил.
***
Історія «Невидимого батальйону» почалася у 2015 році з соціального дослідження, потім перетворилась на фотопроект і наразі отримала форму документального фільму.
Метою кінопроекту «Невидимий батальйон» є задокументувати війну в Україні, яка триває вже п’ятий рік, показати, як воюють жінки на прикладі реальних людей, які знають, що таке обстріли, передова, бій, а у більш широкому плані - продемонструвати як в Україні відбувається робота зі зміни гендерних стереотипів у суспільстві, щоб сектор безпеки і оборони формувався за принципом професіоналізму і патріотизму, а не на основі гендерних стереотипів.
Розширення переліку посад для жінок солдатського, сержантського та старшинського складу на 63 позиції у 2016 році, вперше в українській історії, з одного боку, закріпило практику, що вже існує в Україні, а з іншого - стало кроком, який наближає Україну до стандартів НАТО.
На сьогодні у Збройних силах України проходять службу за контрактом майже 25 000 жінок-військовослужбовців, проте лише три тисячі жінок працюють на посадах офіцерів. В цілому в лавах ЗСУ служать і працюють понад 55 тисяч жінок.